انواع حافظه یادگیری در انسان

موسسه حرف آخر
انواع حافظه و یادگیری از نگاه حرف آخر

تعداد زیادی از دانش آموزان و داوطلبان با حافظه‌ی تصویری و انیمیشن سازی و کارایی آن آشنایی چندانی ندارند که در موسسه حرف آخر آموزش بر پایه آموزش تصویری می باشد، اما کارشناسان بر این باور هستند، پایدارترین نوع حافظه، همان حافظه‌ تصویری می باشد و دانش آموزان بهره‌مند از این ویژگی کار آمد (که به آنها یادگیرندگان ویژوال نیز می گویند) توانای آن را دارند که تمامی اطلاعاتی و مباحث را که از جلوی چشمشان عبور می کند را به آسانی و به طور کامل در ذهنشان ذخیره بکنند. برخوردار بودن از این قابلیت برای هر دانش آموزی می‌تواند همانند یک برگ برنده‌ای برای موفق شدن در بازی سرنوشت ساز کنکور سراسری یا امتحانات مهم سال 9 و 12در اختیار دانش‌آموزان و داوطلبان و دانشجویان قرار دهد.و این را بدانید موسسه حرف آخر تمامی محصولاتش بر پایه ی آموزش تصویری و سه بعدی و انیمیشن سازی می باشد.

دانش آموزان و داوطلبانی با حافظه‌ تصویری معمولا قدرت یادگیری بالاتری دارند و نحوه‌ی حل شدن مسائل و مباحث در ذهنشان راحتر ماندگار و تثبیت می‌شود. تصاویر، عکس‌ها و انیمیشن جزوات را با دقیقاً ترین حالت ممکن و به همان شکل در مغزشان ثبت و ظبط می‌کنند و توانای آن را دارند آنها را به خوبی در ذهن خود تجسم بکنند.

پیدا کردن همچنان حافظه‌ی تا حدودی غریزی می باشد و برخی عالی تر می‌توانند تصاویر و عکس‌ها و فیلم و انییمیشن ها را به یاد بسپارند و تجسم بکنند و یادآوری متن کتاب و جزوه برایشان دشوارتر می باشد اما می‌توان با استفاده از تکرار و تمرین‌های ساده، حافظه‌ تصویری را به بهترین وجه ممکن تقویت کرد و از این ویژگی به خصوص در امتحان‌ها و کنکور سراسری از آن بهره برد.

سایت مرکزی موسسه حرف آخر

بررسی و شناخت انواع حافظه یادگیری با حرف آخر

انسان ها سه نوع حافظه را دارند؛

1- حافظه کوتاه مدت

2-حافظه بینابینی

3-حافظه بلند مدت

آیا می دانید که فرق این ها در چیست؟

 حافظه کوتاه مدت سیناپسی می باشد که توانای آن را دارد هدایت سیناپسی را تشدید تر بکند یا حتی تسهیل پیش سیناپسی را انجام بدهد.

حافظه میان مدت از حاصل تغییرات فیزیکی که به صورت موقتی در ترمینال های پیش سیناپسی یا در بین رشته های پس سیناپسی به وجود می آیند.

حافظه دراز مدت به این گونه می باشد که باید اطلاعات درون آن را به مدت چند دقیقه تا مادام العمر در خود ثبت و نگهداری بکند، در حافظه بلند مدت هیپوکامپ نقش اصلی را دارد این حافظه شامل سه مرحله است، یکی از این مرحله ها که مهم ترین آن نیز می باشد رمز گردانی است، این کار نه به صورت مشاهده ای و نه به صورت صوتی است بلکه به صورت صحبتی و کلامی انجام می‌ شود به این معنی که معنی ماده‌ها به ذهن به طور کامل سپرده خواهد شد و می‌توان با پیدا کردن یا ساختن ارتباط بین این ماده ها مقدار حافظه را تقویت و بیشتر کرد.

موسسه حرف آخر و تقویت حافظه

راه های تقویت حافظه از نگاه موسسه حرف آخر

 با راهکارهای مختلفی می توانیم حافظه را خیلی تقویت بکنیم اما ظرفیت حافظه فعال را نمی توانیم بیشتر از حد نساب خود بکنیم ولی اندازه قطعه و محتوا و اقلام اطلاعات موجود در داخل حافظه را می توانید افزایش دهید به طور مثل اگر رشته ای از اعداد را در نظر بگیریم و اگر آن را به صورتی رمز گذاری بکنیم فقط قطعه ای از آن را در حافظه فعال ذخیره کرده ایم و رمز گذاری مجدد اعداد آن به صورت یک تاریخ آشنا در این مثال مورد نظر موثر خواهد بود.و موسسه حرف آخر به کمک رتبه برتری های خود دقیقا همین کار را با دانش آموزان خود می کند.

مدلی دیگر از طبقه‌بندی هم داریم که آن بر اساس محتوای اطلاعات در فعالیت ها می باشد که حافظه کلامی همان خاطره جزئیات مختلف خواهد بود، برای مثال یک تجربه ی بسیار مهم که دارای خاطرات پیرامون شخص و روابط زمانی که در آن تجربه مورد نظر معنی تجربه و نتیجه گیری های باقی مانده از آن در ذهن شخص خواهد بود، حافظه مهارتی در اکثر موارد با فعالیت های حرکتی بدن شخص مورد نظر ارتباط تنگا تنگی را دارد، به طور مثل مهارت رانندگی با مهارت خوابیدن سر کلاس درس با چشم های باز و نیمه باز.

تکنیک های تقویت حافظه از نگاه مشاورین ارشد حرف آخر

3 تکنیک اصلی و مهم تقویت حافظه برای درس خواندن از نگاه موسسه حرف آخر

1-تکنیک پیش خوانی بالا برای تقویت حافظه بلند مدت؛

آیا با خودتان فکر کرده اید و می توانید قضیه فیثاغورس را به خاطر بیاورید؟ اگر تمایل دارید اطلاعاتتان در ذهن خود بازیابی کنید، می توانید از این روش نوین و کار آمد بهره بگیرید. یک معلم را در ذهن خود تصور بکنید که قبل از شروع هر جلسه درس دادن در کلاس ، مباحث را ورق می زند و آن را مرور خواهد کرد. در این روش دانش آموز باید قبل از خوابیدن، حتی زمانی که در تخت خواب خود می باشد، در حدود نیم تا یک ساعت مثل آن معلم به مرور مباحث خود بپردازید و در زمان صبح،وقتی که از خواب بیدار خواهد شد، تلاش کند آن ها را دوباره به یاد بیاورد. اگر آن مطالب و اطلاعاتی را که در هر کلاس درسی فرا می گیرید به همین روش به طور شبانه مرور و تکرار بکنید حافظه یتان را به مرور کردن تقویت می کنید و برای امتحان نهایی یا در آزمون های آزمایشی مشابه کنکور سراسری از نتیجه تلاش و تکرار و مرور و عملکردتان شگفت زده می شوید.و موسسه حرف آخر دقیقا به کمک مشاورین خود همین برنامه را برای دانش آموزان پیاده سازی می کند.

2-تکنیک تجسم سازی و تقویت حافظ بلند مدت؛

بسیاری از افراد برای یادگیری سریع و یادآوری هرچه بهتر آموخته های خود و تقویت حافظه بلند مدت خود، اطلاعات و مباحث و مفاهیم جدید را به طور کامل تجسم خواهند کرد. به عکس ها ،فیلم ها و انیمیشن ها، نمودارها و سایر تصاویر کتاب های درسی خود دقت و توجه خاصی می کنند. اگر برای این کار نشانه های تصویری بسیار زیادی در اختیار خود ندارید، نشانه های مخصوص به خودتان را درست کرده و پیدا بکنید. موسسه حرف آخر برای این تجسم سازی از الگو ها و نقشه راه و انیمیشن استفاده می کند.

سایت مرکزی و مشاور ارشد حرف آخر

3-تقویت حافظه با تمرکز روی مطالب و مباحث جدید

تمرکز و حواس 100 درصدی ، یکی از مولفه های اصلیِ و کلیدی برای تقویت حافظه بلند مدت می باشد . برای اینکه اطلاعات و مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه‌ بلند‌ مدت دانش آموز و داوطلب منتقل بشوند، باید دانش آموز به صورت کاملا فعّال و مستمر به این اطلاعات و مباحث توجه بکند. تلاش کنید مباحث جدید را در شرایطی یاد بگیرید که هیچ عامل و دلیلی همانند (تلویزیون، موسیقی و …) تمرکز و حواس شما را پرت نکند.

مشاورین ارشد و رتبه برتری حرف آخر در خصوص انواع حافظه

منبع : موسسه حرف آخر بهترین مرجع مشاوره دانش آموزان و داوطلبان عزیز و تهیه ی محصولات و پکیج های کنکوری و مشاوره و برنامه ریزی می باشد.

برای اطلاعات بیشتر با شماره ی 09128929049 و 09128929049 تماس بگیرید.

مشاورین ارشد موسسه حرف آخر

انیمیشن در حافظه ای بلند مدت چه نقشی دارد؟

انیمیشن ساز و فیلم های سه بعدی که توسط موسسه حرف آخر برای ارائه محصولات خود دارد باعث درگیر شدن نیم کره راست مغز وماندگار شدن تمامی مطالب در حافظه ای بلند مدت می شود.

چجوری مطالب را در حافظه ای بلند مدت خود قرار بدهیم؟

در نظر داشته باشید حافظه ای بلند مدت توسط انیمیشن ساز و تصاویر و فیلم درگیر شده آن هم توسط نیم کراه راست مغز و این باعث ثابت شدن اطلاعات و مطالب در حافظه ای بلند مدت می شود.

تکنیک اصلی تقویت حافظه بلند مدت در دوران کنکور چی است؟

تکرار و تمرین آن هم به وسیله دیدن انیمیشن و فیلم های آموزشی به مدت طولانی.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.