لغو کنکور ۹۹ حتمی است؟ تکلیف کنکور۹۹ به خاطر کرونا چیست؟

موسسه حرف آخر

سال گذشته هم همین حاشیه ها در مورد برگزاری کنکور سال 98 را شاهد بودیم؛ چرا که وقوع سیل در برخی از استان های کشور پیش بینی های سازمان سنجش و البته آرامش داوطلبان را برای برگزاری چهل و نهمین ماراتن کنکور به هم زده بود. نه تنها کنکور سراسری بلکه کنکور کارشناسی ارشد هم دچار چالش هایی شد. بعد از اینکه سیل به استان های اهواز، گلستان و لرستان خسارت های زیادی وارد کرد، داوطلبان این آزمون ها نگران از دست دادن شانس موفقیت شان در این آزمون ها بودند و اضطراب و نگرانی به جای تمرکز بر مطالعه، کار روز و شب شان شد. اعتراضات آنها البته به گوش مجلسیان رسید و پس از کش و قوس های فراوان، کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ به جای روزهای پنج و شش اردیبهشت ماه، 23 و 24 خردادماه برگزار شد. کنکور بعدی سراسری بود که آن هم با اعتراضات داوطلبان برای تعویق مواجه شد اما وزارت علوم با برنامه ریزی های عملیاتی و تصویب سهمیه برای کنکوری های مناطق سیل زده در شورای عالی انقلاب فرهنگی، کنکور سراسری 98 را طبق زمان از قبل پیش بینی شده و در تیرماه برگزار کرد.

تاریخ و شیوه برگزاری کنکور سراسری سال 99 یکی از مهمترین سؤالات دانش‌آموزان پایه دوازدهم است، دانش‌آموزانی که به دلیل تحمیل تعطیلات کرونایی، فرصت آموزش حضوری مدارس را در یک ماه اسفند از دست دادند.چند روز قبل بود که معاون وزارت آموزش و پرورش، برگزاری کنکور 99 را منوط به شروع امتحانات نهایی پایه 12 و به پایان رسیدن آن دانست.او همچنین گفت، تصور می‌کنیم در ایام خرداد ماه امتحانات دانش‌آموزان را داشته باشیم، امتحانات در بخش‌هایی از تیرماه نیز ادامه می‌یابد و آزمون سراسری بعد از پایان امتحانات نهایی پایه دوازدهم برگزار خواهد شد.

هم‌اکنون ابراهیم خدایی؛ رئیس سازمان سنجش کشور با اشاره به اینکه مخاطب کنکور دانش‌آموزان سال آخر متوسطه (پایه دوازدهم) هستند، اظهار کرد: معمولا روال این بود که سال تحصیلی دانش‌آموزان پایه آخر دبیرستان، اسفند ماه به اتمام می‌رسید و آنها بعد از عید کلاس درس نداشتند و بیشتر کلاسها تقویتی برگزار می‌شد. وی افزود: برآورد ما این است که محتوای آموزشی پایه دوازدهم حدود 90 درصد تکمیل شده است اما اینکه وزارت آموزش و پرورش، باقیمانده مطالب را تا چه اندازه به صورت مجازی پوشش داده است یا اینکه چه تمهیداتی برای شروع مجدد مدارس دارند، باید خودشان اعلام کنند. همچنین وی ادامه داد: قاعدتاً زمان برگزاری کنکور 99 تغییر می‌کند اما این به زمان برگزاری امتحانات نهایی پایه دوازدهم بستگی دارد که 20 روز بعد از امتحانات نهایی، کنکور برگزار خواهد شد.

ابراهیم خدایی در پاسخ به این پرسش که محتوای آموزشی پایه دوازدهم به چه میزان در کنکور 99 تأثیر گذار است، بیان کرد: آزمون کنکور از سه سال دوره متوسطه دوم است و قسمتی از سؤالات از پایه دوازدهم طرح می‌شود و دو قسمت آن از سال دهم و یازدهم است، وزن سؤالات پایه دوازدهم در کنکور تقریباً بالای 30 درصد است. همچین وی در پایان گفت: هماهنگی‌های لازم را با آموزش و پرورش درباره محتوای کتابهای درسی خواهیم داشت و داوطلبان نگران نباشند و دروس را با آرامش بخوانند طبیعتاً امتحانی که گرفته می‌شود از مطالبی است که دانش آموزان خوانده باشند.

سایه کرونا بر سر کنکور 99

امسال اما شرایط متفاوت تری بر ایران و البته کنکوری ها تحمیل شده است و چالش های سنگین تری نسبت به سیل دارد؛ شیوع ویروس کرونا نه تنها کنکور دکتری 99 را در اسفند ماه 99 برگزار نکرد بلکه زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد را هم به تعویق انداخت. سازمان سنجش پیش از عید اعلام کرد که برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس و جهت رفاه حال داوطلبان، کنکورهای دکتری را روز جمعه ۹ خردادماه و کارشناسی ارشد را روزهای 22 و 23 خردادماه برگزار می کند.

ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش آموزش کشور پیش از این درباره تغییر دوباره زمان برگزاری این 2 آزمون اعلام کرده بود که کنکورهای یادشده چندان تحت تاثیر تعطیلات دانشگاه ها قرار ندارند و فعلاً تغییری در زمان برگزاری پیش بینی نشده است.

بازار داغ ضد و نقیض های کنکوری

این روزها اما خبرهای ضد و نقیضی درباره زمان دقیق برگزاری کنکور سراسری سال 99 به گوش می رسد که البته منبع این اخبار وزارت علوم و سازمان سنجش به عنوان متولیان برگزاری این آزمون ها نیست؛ انتشار این اخبار در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، وزنه نگرانی کنکوری ها را سنگین تر کرده است. کنکوری که بر خلاف 2 آزمون دیگر تحت تاثیر امتحانات پایان ترم و بازگشایی مدارس است چرا که نمرات پایان ترم دانش آموزان در کنکور سراسری و قبولی آنها در دانشگاه تاثیر دارد.

سازمان سنجش پیش از این زمان برگزاری پنجاهمین کنکور سراسری را روزهای 12 و 13 تیرماه اعلام کرده بود اما با تعطیلی 2 ماهه مدارس، بیم آن می رود که این بار زور ویروس کرونا به کنکور سراسری برسد و تاریخ برگزاری را به تعویق بیاندازد. هفته گذشته سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور این شورا اعلام کرد که آزمون سراسری 20 روز بعد از امتحانات نهایی مدارس برگزار می شود. شب گذشته نیز محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که به احتمال زیاد کنکور سراسری سه هفته بعد از امتحانات پایان ترم داوطلبان را به صحنه رقابت می آورد.

همه این گمانه‌زنی‌ها در حالی به گوش داوطلبان مضطرب کنکور می رسد که از گذشته تاکنون این شورای سنجش و پذیرش دانشجو است که زمان نهایی برگزاری کنکورها را تعیین می کند و هیچ شخص یا نهاد دیگری تعیین کننده این تاریخ نیست.

اظهارات رییس سازمان سنجش آموزش کشور پیرامون کنکور 99

خبرنگاران این مسأله را از رییس سازمان سنجش آموزش کشور جویا شدند که خدایی در این باره گفت: فعلاً تاریخی برای کنکور سراسری 99 اعلام نمی کنیم و منتظر شروع امتحانات نهایی هستیم.

وی افزود: تاریخ قطعی برگزاری کنکور سراسری را در شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین می کنیم. به نظر می رسد این پیش بینی ها و اظهارنظرات افراد غیرمسوول درباره برگزاری کنکور همه و همه بستگی به زمان بازگشایی مدارس دارد و طبیعی به نظر می رسد زمان برگزاری کنکور سراسری هم به تبع این مسأله اندکی با تعویق برگزار شود.

شاید بهتر باشد این روزها تا تصمیم گیری قطعی درباره زمان برگزاری کنکوری سراسری 99 کاستن از اضطراب داوطلبانی که عمده آنها را دانش آموزان تشکیل می دهند، در اولویت قرار گیرد و تنور شایعات زمان جدید برگزاری این آزمون پر داوطلب سرد بماند.

جمع بندی پایانی تعویق کنکور 99

کنکوریهای عزیز تاکنون رسمی ترین خبر در مورد عقب افتادن کنکور 99 همین خبری قطعی “تغییر تاریخ کنکور” است که منتشر کرده ایم لطفا به شایعات و ذکر تاریخ های مختلف توجه نکنید در صورتی که خبر رسمی تاریخ دقیق برگزاری کنکور ۹۹ از سوی سازمان محترم سنجش اعلام گردد در همین مقاله و سایت رسمی موسسه حرف آخر منتشر میگردد.

هنر یک کنکوری در این ایام حفظ آرامش و ادامه ی روند مطالعاتی با کیفیت بیشتر است برنامه ریزی نیمسال دوم خود را همانند گذشته ادامه دهید؛ امیدست با افزایش انگیزه کنکوریها در عید در ماه اسفند و کنترل خواب کنکوریها بتوانند با نهایت تلاش و پشتکار در این روزهای حساس گام های بلندی در جهت موفقت خود بردارند.

تعویق برگزاری کنکور سراسری 99 به چه صورت اعلام می شود؟

از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود که به محض اعلام در این مقاله و سایت اطلاع رسانی خواهد شد.

احتمال تغییر زمان برگزاری کنکور سراسری 99 وجود دارد؟

با توجه به این که آزمون در تیر ماه برگزار می شود احتمال به تعویق افتادن آن ضعیف است اما در صورت تغییر در تاریخ برگزاری آزمون ، در این سایت اطلاع رسانی می شود.

در چه صورت کنکور99 لغو یا به تعویق نمی افتد؟

در صورت کاهش روند ابتلا به کرونا ویروس و درمان صد در صد مردم این آزمون به تعویق نخواهد افتاد. 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.