سرنوشت، تعویق و انتخاب رشته کنکور۹۹ سازمان سنجش

موسسه حرف آخر

دانش آموزان زیادی در این باره از ما سوال می پرسند که سرنوشت کنکور 99 به چه صورت خواهد شد؟؟؟و معدل و تاثیر آن چگونه است؟ آیا بازهم شیوه ی طرح سوالات به صورت تستی است؟ و اینکه کنکور99 هم مثل کنکور 98 به صورت سوالات مجزا برای نظام قدیم و جدید می باشد یا شیوه ی دیگری اتخاذ خواهد شد؟؟؟

در ابتدا می خواهم این موضوع را روشن نموده بعد به ادامه ی بحث بپردازیم، سرنوشت کنکور سراسری 99 نیز مانند کنکور 98 برای دو دسته از داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید برگزار می شود با این تفاوت که داوطلبان می توانند در زمان ثبت نام کنکور سراسری ، نظام آموزشی امتحانی خود را انتخاب نمایند(یعنی انتخاب نظام اموزشی اختیاری می باشد به گونه ای که دانش آموز نظام قدیم می تواند سوالات کنکور نظام جدید را پاسخ بدهد و همچنین بالعکس) و در جلسه کنکور سوالات امتحانی مربوط به نظام آموزشی انتخابی را پاسخ دهند.

همانطور که گفتیم در کنکور سال 99 هم دو سری سوال تستی نه تشریحی برای نظام قدیم و جدید با تاثیر معدل 30 درصد قطعی شده است و دانش آموزان نظام جدید باید امتحانات پایانی را جدی بگیرند تا بتوانند 30 درصد کنکور را از آن خودشان کنند چونکه این 30 درصد تاثیر مهمی در نتیجه و رتبه و رشته قبولی آنان خواهد داشت و گامی مهمی در رسیدن به رشته مورد علاقه داوطلبان عزیز محسوب می شود.در ضمن این 30 درصد تاثیر قطعی معدل هیچ تاثیری در انتخاب رشته داوطلبان ندارد.

آیا کنکور 99 به تعویق می افتد؟

بهمن ماه سال جاری بود که در برخی از مناطق کشور شیوع بیماری کرونا اعلام و به دنبال آن بسیاری از مدارس و دانشگاه ها تعطیل شدند. ویروسی که با انتشار آن برای هموطنان و داوطلبان آزمون های سراسری99 سازمان سنجش در مناطق متعدد کشور مشکلات بسیاری را به وجود آورد و علاوه بر آسیب‌ های فیزیکی که برای مردم به همراه داشت آسیب‌ های روحی و روانی بسیاری هم ایجاد کرد و سبب تضعیف روحیه همه مردم به خصوص دانش آموزان و دانشجویانی که خود را آماده کنکور می‌ کردند، شد .

به دنبال شیوع سریع این بیماری وزیر بهداشت وارد موضوع شد و به جهت جلوگیری از روند سریع انتشار کرونا ویروس ، دستور العمل تعویق زمان برگزاری کنکور دکتری و کارشناسی ارشد را ارائه داد.

سازمان سنجش که مجری برگزار کننده آزمون های سراسری کشور است در پی بررسی های صورت گرفته در شورای سنجش و پذيرش با تغییر زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 99 و آزمون دکتری ۹۹ موافقت کرد . در ادامه به بررسی احتمال تعویق کنکور 99 می پردازیم و به این سوال جواب داده خواهد شد که آیا کنکور 99 عقب می افتد ؟

سوال بسیاری از داوطلبان در خصوص زمان برگزاری ماراتن کنکور سراسری ۹۹ است که آیا با توجه به شیوع کرونا ویروس به تعویق میفتد یا خیر ؟ آیا احتمال تعویق کنکور سراسری 99 وجود دارد ؟  با توجه به اینکه آزمون سراسری در تیر ماه برگزار می شود و ممکن است تا آن زمان یا کلا همه خوب شده یا آمار سرایت و سرعت انتقال بیماری رو به کاهش باشد ، کنکور سراسری 99 در زمان اعلام شده یعنی 12 و 13 تیر ماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

احتمال حذف کنکور99 وجود دارد؟

حذف کنکور بعید است اما احتمال تعویق دور از ذهن نیست. حرف اول و آخر را ستاد مقابله با کرونا می‌زند به همین منظور بهترین کار دوری از گمانه‌زنی‌هاست. با حاکم‌ شدن شرایط فعلی، استرس شهروندان به‌ویژه دانش‌آموزان بالاست و گفتن از فرضیات و گمانه‌ها نتیجه‌ای جز دامن‌زدن به استرس‌ها ندارد.

حذف کنکور و نبود موسسات و آموزشگاه‌های کنکور، قصه‌ای طولانی است که دانش‌آموزان بسیاری به آن گوش دادند اما هیچ‌گاه طعم آن را نچشیدند. محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی یکی از کسانی بود که در مرداد ٩٨ در بحبوبه بحث‌های بودن یا نبودن موسسات و آموزشگاه‌های کنکور واکنش نشان داده بود: «مجلس در حال آماده کردن طرحی برای حذف کنکور است، چون تا زمانی که بساط کنکور جمع نشود، بساط موسسات و آموزشگاه‌های کنکور هم جمع نخواهد شد.»

اما حالا او در بازار داغ اخبار کرونایی و سناریوهایی که برای کنکور مطرح می‌شود، اخبار منتشره در مورد نحوه برگزاری کنکور و… را گمانه‌زنی افراد می‌داند و به «شهروند» می‌گوید: «مراجع رسمی در این‌ باره هنوز اعلام‌ نظر نکرده‌اند. این اخبار گمانه‌زنی افراد است. ما دیروز، دوشنبه هجدهم فروردین، جلسه‌ای با وزارت علوم، آموزش‌وپرورش و شورای سنجش و پذیرش دانشجو داشتیم. تصمیم‌گیری در مورد زمان و نحوه برگزاری کنکور نیاز به برنامه‌ریزی دارد و تا زمانی که کارها نظم نیابند، نمی‌توان در این مورد تصمیم‌گیری کرد. هنوز هیچ تصمیمی در این‌باره گرفته نشده است.»

نحوه ی برگزاری کنکور سراسری 99

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با توجه به تاثیر معدل در کنکور سراسری 99 در مورد نحوه برگزاری کنکور سراسری 99 اعلام کرد که در این کنکور نیز همانند کنکور سال گذشته 2 نوع سوال برای داوطلبان متقاضی نظام جدید و نظام قدیم طراحی می شود با این تفاوت که داوطلبان می توانند در زمان ثبت نام کنکور سراسری 99 در فرم مربوطه نوع نظام آموزشی امتحانی خود را ( قدیم یا جدید )برای شرکت در کنکور انتخاب نمایند و در یکی از نظام های آموزشی جدید یا قدیم برای کنکور شرکت کنند.

بر این اساس در کنکور سراسری 99 یک نوع سوال از کتاب های نظام جدید برای متقاضیان شرکت در کنکور نظام جدید و یک نوع سوال از کتاب های نظام قدیم برای داوطلبان متقاضی کنکور نظام قدیم طراحی می شود .

منبع اصلی طراحی سوالات کنکور سراسری 99 برای متقاضیان شرکت در کنکور نظام جدید ( 6 – 3 – 3 ) کتاب های پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم در برای تمامی رشته ها می باشد و منبع اصلی طراحی سوالات کنکور سراسری 99 برای متقاضیان شرکت در کنکور نظام قدیم کتاب های پایه های دوم و سوم متوسطه و پیش دانشگاهی در رشته های ریاضی و تجربی و انسانی می باشد.

زمان ثبت نام کنکور سراسری 99

داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری 99 را دارند، می توانند طبق برنامه زمانی سازمان سنجش در روزهای 16 لغایت 24 اسفند 98 ثبت نام خود را در سایت سازمان سنجش انجام دهند. در نظر داشته باشید به محض آغاز ثبت نام این ماراتن، مقاله به روز رسانی و لینک مستقیم ورود به سایت ثبت نام کنکور سراسری 99 در این بخش قرار می گیرد.

آیا کنکور 99 حذف می شود؟

حذف کنکور بعید است اما احتمال تعویق دور از ذهن نیست. حرف اول و آخر را ستاد مقابله با کرونا می‌زند به همین منظور بهترین کار دوری از گمانه‌زنی‌هاست. با حاکم‌ شدن شرایط فعلی، استرس شهروندان به‌ویژه دانش‌آموزان بالاست و گفتن از فرضیات و گمانه‌ها نتیجه‌ای جز دامن‌زدن به استرس‌ها ندارد.

تعویق برگزاری کنکور سراسری 99 به چه صورت اعلام می شود؟ 

از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود که به محض اعلام در این مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

 در چه صورت کنکور99 به تعویق نمی افتد؟

در صورت کاهش روند ابتلا به کرونا ویروس و درمان صد در صد مردم این آزمون به تعویق نخواهد افتاد.

 احتمال تغییر زمان برگزاری کنکور سراسری 99 وجود دارد؟

با توجه به اینکه این که آزمون در تیر ماه برگزار می شود احتمال به تعویق افتادن آن ضعیف است اما در صورت تغییر در تاریخ برگزاری آزمون ، در این مقاله اطلاع رسانی می شود.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.