ترتیب برتری رشته های پیراپزشکی

موسسه حرف آخر

اولویت بندی رشته های مختلف پیراپزشکی در انتخاب رشته کنکور خیلی مهم است.اگر علاقمند به تحصیل در رشته های پیراپزشکی اید، لازم است با رشته های پیراپزشکی مانند موارد زیر آشنایی داشته و اولویت های خود را با توجه به علاقه و رتبه و تراز کسب کرده در کنکور انتخاب کنید. برای ا ینکار نیاز به اطلاع از موارد زیر خواهید داشت:

  • لیست رشته های پیراپزشکی در سال 99-1400
  • لیست دانشگاه های دارای پذیرش در رشته های پیراپزشکی
  • درآمد و بازار کار هر یک از رشته های پیراپزشکی
  • اطلاع شرایط تحصیل در رشته های پیراپزشکی
  • دانشگاه های دارای رشته پیراپزشکی
  • لیست دانشگاه های دولتی دارای رشته پیراپزشکی
  • شهریه سایر دانشگاه ها برای پیراپزشکی
  • و…

پیشنهاد ما به داوطلبان کنکور این است که حتما برای مشاوره و اطلاعات بیشتر در حیطه موارد مذکور از کمک مشاور تحصیلی متخصص و آگاه استفاده کنند. مرکز مشاوره تحصیلی موسسه حرف آخر که همگی از رتبه برتری های سال های گذشته می باشند را پیشنهاد می می کنیم. برای تماس با این سامانه کافیست با شماره تلفن های مندرج ( 09128929049 – 09128929049 )در همین صفحه تماس بگیرید.

ترتیب برتری رشته های پیراپزشکی از نگاه رتبه برتری های حرف آخر

اولویت بندی رشته های پیراپزشکی از نگاه حرف آخر

رشته های پیراپزشکی در کنکور 1400
1- رشته فیزیوتراپی
2- بینایی سنجی
3- پرستاری
4- رادیو لوژی
5- علوم آزمایشگاهی
6- هوشبری
7- اتاق عمل

رشته‌های پیرا‌پزشکی که در دانشگاه‌های مختلف کشور ارائه خواهند شد؛

1- فیزیوتراپی
2- بینایی سنجی
3- کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی)
4- کارشناسی تکنولوژی پرتودرمانی (رادیوتراپی)
5- کارشناسی ساخت پروتزهای دندانی
6- شنوایی سنجی
7- علوم آزمایشگاهی
8- هوشبری
9- اتاق عمل
10- اعضای مصنوعی
11- گفتار درمانی
12- کار درمانی
13- پرستاری
14- مامایی
15- علوم تغذیه

رشته های پیراپزشکی که در دانشگاه های کشور ارائه می شوند

معرفی تعدادی از رشته های پیراپزشکی از نگاه حرف آخر

پرستاری

این نظر که پرستاری به معنای مراقبت کردن از بیمار است، تا حدودی درست است. البته مراقبت صرفا شامل تزریق یا پانسمان نیست بلکه با گذشت زمان و با پیشرفت علم و تکنولوژی ، مراقبت پرستاران نیز علمی‌تر و پیچیده‌ تر شده است و پرستاری در حال حاضر یک رشته علمی است و متخصص این رشته باید علم های زیادی را یاد بگیرد و کاربرد آنها را در ارتباط با مریض بیاموزد.

از سوی دیگر باید توجه داشت که وظیفه یک پرستار تنها مراقبت از بیمار در بیمارستان نیست بلکه یک پرستار با مراقبت از افراد در همه مراحل زندگی آنها از پیشگیری از بیماری‌ها گرفته تا مراقبت در هنگام بیماری و توانبخشی پس از بیماری سروکار دارد. چون خیلی از بیماری‌ها ریشه در عادت های اشتباه و روش غلط زندگی دارد. برای نمونه زمینه بسیاری از سکته‌های قلبی از مدت ها قبل فراهم می‌شود و علت آن نیز نوع غذای فرد، وزن او و مقدار فعالیت بدنیش است. حال این پرستار است که با آموزش های لازم در مورد نوع غذا، نحوه و مقدار فعالیت بدنی و نحوه جلوگیری از فشار خون و افزایش چربی سعی می‌کند تا از بیماری پیشگیری کند یا افراد را با علایم و اختلالات بیماری آشنا سازد تا بیمار به موقع و پیش از پیشرفت بیماری به دکتر مراجعه کند. پرستار یک عضو مهم در تیم مراقبت بهداشتی است و دارای نقش های گسترده ای از جمله نقش مراقبتی، حمایتی، درمانی، هماهنگی، مشورتی، مدیریتی و تحقیقاتی می‌باشد.

مامایی

رشته‌های علوم پزشکی مخصوصا سه رشته پزشکی، پرستاری و مامایی نیاز به علاقه و احساس مسئولیت زیادی دارد . برای مثال یک ماما بدون عشق و علاقه لازم نمی‌تواند فریادهای ناشی از درد یک زائو را تحمل و جوابگوی نیازهای او باشد. رشته مامایی عشق و علاقه و صبر و حوصله بالا می‌خواهد زیرا یک خانم در حال زایمان، شرایط خیلی حساسی دارد و خیلی از حرف ها یا حرکاتش در اختیار خودش نیست و یک ماما باید در حد امکان با صبر و حوصله بسیار به او آرامش و قوت قلب بدهد و در نظر داشته باشد که مسئولیت جان دونفر یعنی مادر و جنین او را بر عهده دارد.یک ماما باید خیلی باهوش و نکته‌سنج باشد و از مقابل مسائل هرچند کوچک به سادگی نگذرد ، چون خیلی از مسائل یا علائم کوچکی که در هنگام بارداری یا زایمان ظاهرمی‌شود، در صورت توجه نکردن می‌تواند خطرهای جانی برای نوزاد یا مادر به دنبال داشته باشد.دانشجوی این رشته باید تحمل خون و خونریزی، شب‌ کاری و در کل کار در محیط بیمارستان را داشته و به کار عملی نیز علاقه‌مند باشد چون درس های این رشته بیشتر عملی است و کمتر جنبه تئوری دارد. در سال های گذشته دانشجویان مستعد و خوبی وارد رشته مامایی می‌شوند، اما متاسفانه خیلی از دانشجویان شناخت دقیقی از این رشته ندارند. برای نمونه نمی‌دانند که در ترم‌های اول باید در بیمارستان‌ کارها و خدمات ابتدایی پرستاری را انجام دهند و حتی گاهی اوقات به همین علت سرخورده می‌شوند و انصراف می‌دهند، در حالی که اگر با علاقه و عشق لازم وارد این رشته شوند، متوجه می‌شوند که مامایی رشته با ارزش و پراهمیتی است که از نظر معنوی می‌تواند انسان را به معنای واقعی کلمه راضی کند. دانشجوی مامایی باید از نظر جسمی و روحی سلامت کامل داشته و از روابط اجتماعی خوبی برخوردار باشد چون مشاوره و آموزش بخش مهمی از کار یک ماما است. گفتنی است که رشته مامایی تنها از بین داوطلبان زن دانشجو می‌پذیرد.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
کارشناسی ارشد مامائی ناپیوسته به اولین مقطع تحصیلی پس از کارشناسی گفته می‌شود. طول دوره کارشناسی ارشد حداقل 2 سال و حداکثر 3 سال می باشد. دوره دکترای مامایی که پس از اتمام تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد، می‌توان به آن راه یافت به تازگی در شورای عالی برنامه‌ریزی تصویب شده است.

بینایی‌ سنجی

شرح کلی شغل
تشخیص، مدیریت،‌ درمان حالات و بیماری‌های چشم و سیستم بینایی افراد؛ معاینه چشم و سیستم بینایی، تشخیص مشکلات و اختلالات، تجویز لنزهای تصحیح کننده بینایی و رایه درمان. ممکن است شامل تجویز دارو برای درمان وضعیت خاص چشمی هم باشد.

وظایف
تهیه و تنظیم عینک، لنز و دیگر ابزار کمکی بینایی.
آموزش و مشاوره با بیماران درباره مراقبت از لنز، بهداشت چشم، تنظیم نور و عوامل ایمنی.
تبادل‌نظر با چشم پزشکان و ارجاع بیماران به چشم پزشک یا دیگر پزشکان مراقبت درمانی اگر درمان پزشکی بیشتر نیاز باشد.

رشته بینای سنجی از نگاه حرف آخر

هوشبری

رشته هوشبری از نگاه رتبه برتری های حرف آخر هدف ان تربیت افراد کارآمدی است که بتوانند در گروه‌های سه یا چهار نفره به عنوان دستیار یک متخصص بیهوشی، در یک بخش هوشبری انجام وظیفه کنند. درس های این رشته به شکل نظری، عملی و کارآموزی در عرصه است. فارغ‌التحصیلان هوشبری توانایی شناسایی دستگاه‌های اندازه‌گیری گاز های خون و دیگر وسایل آزمایشگاهی مربوط به رشته بیهوشی و تنظیم و کاربرد آنها، شناسایی دستگاه‌های متنوع بیهوشی در اتاق عمل و استریلیزاسیون آنها، بیهوش ساختن بیمار زیر نظر متخصص و مراقبت‌های قلبی و تنفسی و بیدار کردن او در پایان عمل، دردشناسی، احیای قلبی، ریوی، و انجام دادن بی‌حسّی‌های ناحیه‌ای و غیره در موارد کلینیکی پرستاری به روش علمی و مراقبت از بیماران بدحال را دارند.

فیزیو تراپی

رشته فیزیوتراپی یکی از رشته‌های توانبخشی است و در آن دانشجویان می‌آموزند که چگونه با استفاده از عوامل فیزیکی مثل نور، الکتریسیته، گرما ، سرما و صوت و یا عوامل مکانیکی فیزیکی مانند تمرینات و تکنیک‌های ورزشی، بیمارانی را که دچار صدمات متنوع شده‌اند، تحت درمان قرار دهند. فیزیوتراپی، هم در بعد پیشگیری و هم درمان، نقش زیادی دارد. چون برای نمونه یک فیزیوتراپیست نحوه نشستن و یا بلند کردن وزنه‌های متنوع را آموزش می‌دهد تا از انحرافاتی که ممکن است در ستون فقرات افراد به علت عدم رعایت موارد فوق ایجاد شود، جلوگیری کند. فیزیوتراپی در لغت به معنی درمان فیزیکی است و در اصطلاح، علمی است که فعالیت‌های آن به دو بخش عمده تقسیم می‌شود. یکی فعالیت هایی که در آن‌ها از دستگاه ها و وسایل خاص الکتریکی استفاده می‌ شود که این وسایل خود به دو گونه هستند:
الف) وسایلی که کار آنها تحریک عصب و عضله است و در ضایعات عصبی برای بازآموزی و نوآموزی استفاده می‌شوند.
ب) وسایلی که برای تسکین درد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شنوایی شناسی

رشته‌ شنوایی‌شناسی‌ دارای‌ چهار زمینه اصلی‌ است‌ که‌ عبارتند از:
۱ـ ارزیابی‌ و تشخیص‌ اختلالات‌ شنوایی‌ و تعادل‌ ۲ـ پیشگیری‌ و حفاظت‌ شنوایی‌، که‌ به‌ بررسی‌ آلودگی‌های‌ صوتی‌ کارخانجات‌ و مراکز پر سروصدا می‌پردازد و تلاش‌ می‌شود تا خسارت‌های‌ حاصل از آلودگی‌ صوتی‌ به‌ کمترین مقدار برسد. ۳ـ توانبخشی‌ شنوایی‌، که‌ شامل‌ ساخت‌ و تجویز انواع‌ قالب‌ گوش‌ و تجویز و ارزیابی‌ وسایل‌ کمک‌ شنوایی‌ مثل سمعک‌ می‌شود. (بر خلاف‌ تصور عامه‌ مردم‌، سمعک،‌ یک‌ بلندگو نیست‌ که‌ بتوان‌ آن‌ را از داروخانه‌ یا مرکز دیگری‌ خریداری‌ کرد و استفاده‌ نمود بلکه‌ یک‌ شنوایی‌شناس‌ باید با استفاده‌ از اطلاعات‌ علمی‌ خود و با توجه‌ به‌ مقدار شنوایی‌ فرد کم‌ شنوا، سمعک‌ را برای‌ گوش‌ او تنظیم‌ کند.) ۴ـ آموزش‌ به افراد کم‌ شنوا و ناشنوا، که‌ در این‌ حیطه‌ شنوایی‌شناس‌ به‌ فرد کم‌ شنوا طرز استفاده‌ از سمعک‌ را آموزش‌ داده‌ و او را با اصوات‌ مختلف‌ آشنا می‌سازد و به‌ ناشنوا لب‌ خوانی‌ و گفتارخوانی‌ را آموزش‌ می‌دهد.

منبع : موسسه حرف آخر برترین و بهترین مرجع برای برنامه ریزی و همچنین مشاوره حرف آخر برای دانش آموزان و داوطلبان کنکوری به صورت رایگان و تهیه محصولات و پکیج های مطابق با به روز ترین ابزار های دنیا می باشد.برای اطلاعات بیشتر و تماس با رتبه برتری ها و مشاورین ارشد با شماره  09128929049  و 09128929049 تماس بگیرید، و با لیست قیمت محصولات حرف آخر آشنا شوید.

ارتباط مستقیم و 24 ساعته با مشاورین ارشد و رتبه برتری موسسه حرف آخر

سوالات متداول دانش آموزان نظام جدید

رتبه لازم برای قبولی در رشته فیزیو تراپی منطقه 3 چقدر است؟

رتبه لازم برای قبولی در رشته فیزیو تراپی منطقه 3 چقدر است؟

من به پرستاری خیلی علاقه دارم ولی اشباع شده و می ترسم آینده خوبی نداشته باشه.به نظترتون چیکار کنم؟

به دنبال علاقه خودت برو و رشته ای نیست که هیچ کاری نتونی انجام بدی و بیکار بمونی.

فیزیوتراپی برای دختران هم می تواند مفید باشد؟

هیچ رشته ای به غیر از مامایی دارای تفکیک جنسیتی نیست و هم دختر و هم پسر می توانند به بهترین نحو این رشته را بخوانند به اتمام برسانند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.