رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته خلبانی

رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته خلبانی

هوانوردی یکی از رشته‌های زیر گروه ریاضی بوده است که به دلیل داشتن سه گرایش مراقبت پرواز، ناوبری هوایی و خلبانی جایگاه خاص و ویژه ای در میان علاقه مندان و دانش آموزان و داوطلبان به کنکور ریاضی پیدا کرده است. برای کسب رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته خلبانی باید بدانید برای رسیدن به این هدف می‌بایست برنامه ریزی کنکور را هوشمندانه و دقیق انجام بدهید. به علاوه در این مسیر پر فراز و نشیب، بررسی آمار قبولی سال‌های قبل نیز می‌تواند بسیار تاثیرگذار و مهم باشد که از آن کمک بگیرید.

از این رو حداقل درصد دروس و آخرین رتبه لازم برای قبولی در رشته هوانوردی در دانشگاه دولتی روزانه را در اختیار شما قرار می‌دهد. با تکیه بر این اطلاعات می‌توانید انتخاب رشته خود را دقیق و حساب شده انجام دهید و گام بزرگی برای موفقیت و قبولی خود در کنکور سراسری بردارید.

ضریب دروس رشته هوانوردی

رشته هوانوردی یکی از رشته‌هایی است که در زیر گروه یک گروه آزمایشی ریاضی- فیزیک قرار دارد و دو درس مهم برای کنکور در این رشته، ریاضی و فیزیک است که دانش آموزان باید درصد خوبی کسب کنند. در جدول زیر ضریب دروس اختصاصی رشته هوانوردی و گرایش‌های این رشته را ذکر نموده‌ایم:

ضریب دروس رشته هوانوردی

گرایش های رشته هوانوردی

ریاضی با ضریب 4

مراقبت پرواز

فیزیک با ضریب 3

ناوبری هوایی

شیمی با ضریب 2

خلبانی(هلیکوپتر-هواپیمای نظامی- هواپیمای غیر نظامی)

دروس اصلی و دروس تخصصی رشته خلبانی

قبولی در رشته هوانوردی یا خلبانی تنها با آزمون سراسری امکان پذیر است و در دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری نیز تدریس می‌شود. دانشگاه شهید ستاری به ارتش وابسته است و پذیرفته شدگان در این رشته از همان ابتدا به عنوان دانشجوی نظامی به حساب می‌آیند و همچنین به عنوان افسر مهندسی شناخته می‌شوند.

دروس اصلی

دروس تخصصی

کامپیوتر و برنامه ‌نویسی‌

مقاومت‌ مصالح‌

استاتیک‌

ایرودینامیک‌ سیالات‌ تراکم‌پذیر

ارتعاشات‌ عمومی‌

مبانی‌ مدیریت‌ و تحقیق‌ در عملیات‌

مبانی‌ مهندسی‌ برق‌

مکانیک‌ پرواز کاربردی‌

اصول‌ ایمنی‌ پرواز

انتقال‌ حرارت‌ عمومی‌

دینامیک‌ عمومی‌

زبان‌ تخصصی‌

الکترونیک‌ عمومی‌

پرواز پایه‌

اصول‌ هوانوردی‌

پرواز اولیه‌

آئرودینامیک‌ عمومی‌

پرواز پیشرفته‌ نظامی‌

موتورهای‌ هواپیما

پرواز تخصصی‌ نظامی‌

ناوبری‌ هوائی‌

سیستم‌های‌ الکتریکی‌ و الکترونیکی‌ هواپیما

هواشناسی

فیزیولوژی‌ هوائی‌

قوانین‌ و مقررات‌ هوانوردی‌

انتخاب رشته هوانوردی-خلبانی توسط مشاورین حرف آخر

داوطلبان کنکور سراسری برای انتخاب رشته خود نیاز دارند تا اطلاعات کامل و دقیقی درباره رشته‌های مختلف علی الخصوص خلبانی که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری درج شده است داشته باشند و یکی از این رشته‌ها، رشته هوانوردی- خلبانی است. داوطلبان  و دانش آموزان باید پیش از هر انتخابی با ارزیابی ویژگی‌های این رشته و مطابقت با توانمندی‌ها و علایق و ارزش‌های خود تصمیم بگیرند که آیا توانمندی آن را دارند در رشته هوانوردی – خلبانی موفق باشند و خوش بدرخشند؟ آیا این رشته همان رشته مورد علاقه آن‌ها است؟

این ارزیابی‌ها و اطلاعات کامل شامل آشنایی با کلیت رشته هوانوردی – خلبانی، توانمندی‌های لازم برای قبولی و تحصیل در  رشته هوانوردی- خلبانی و همچنین بازار کار رشته هوانوردی- خلبانی پس از فارغ التحصیلی است که می‌تواند راهنمای خوب و ارزش مندی برای انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد باشد. به همین دلیل در ادامه این مقاله به معرفی رشته هوانوردی – خلبانی و بازار کار آن خواهیم پرداخت. و به کمک مشاورین موسسه حرف آخر مطمئنن تمامی آنچه برای قبولی در این رشته نیاز باشد را در اختیار دانش آموز و دواوطلبانی که به خلبانی علاقه مند اند می‌گذارد.

مدت زمان تحصیل در رشته خلبانی

شرایط لازم برای قبولی در رشته خلبانی

شاخه‌ خلبانی‌ و هوانوردی تنها شاخه‌ خلبانی‌ که‌ از طریق‌ آزمون‌ سراسری‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ دانشجو می‌پذیرد، شاخه‌ خلبانی‌ نظامی‌ بوده است‌ که‌ دانشجویان‌ و داوطلبان آن‌ در دانشگاه‌ علوم و فنون هوایی شهید ستاری‌ آموزش‌ می‌بینند و دوره می‌گذرانند. و مهمترین هدف‌ از پذیرش‌ دانشجوی‌ هوانوردی‌ (خلبانی‌) در دانشگاه‌ هوایی‌ شهید ستاری‌، تربیت‌ خلبان‌های‌ مورد نیاز نیروی‌ هوایی‌ جمهوری‌ اسلامی هستند که نیروی‌ هوایی‌ تعیین‌ خواهد کرد دانشجویان‌ و داوطلبان خلبانی‌ در کدام‌ رشته‌ تخصصی‌ (خلبان‌ جنگی‌، آموزشی‌ یا مسافربری‌) آموزش‌ ببینند.

آنچه‌ در این میان مهم‌ است‌ این ‌بوده ‌ که‌ رشته‌ هوانوردی‌ (خلبانی‌) دانشگاه‌ علوم و فنون هوایی‌ شهید ستاری‌ وابسته‌ به‌ نیروی‌ هوایی‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ است و دانشجویان‌ این‌ دانشگاه‌ از بدو ورود به‌ دانشگاه‌ یک‌ دانشجوی‌ نظامی‌ خواهند بود و در نهایت‌ به‌ عنوان‌ یک‌ افسر مهندس‌ یا کارشناس‌ فارغ‌التحصیل‌ خواهند شد.

رتبه لازم برای خلبانی در کنکور تجربی

توانایی‌های فیزیکی داوطلب باید چگونه باشد؟

حداکثر سن داوطلب و دانشجو باید‌ 20 سال‌ تمام‌ (حتی‌ اگر خدمت‌ سربازی‌ را نیز تمام کرده باشد نباید بیشتر از 20 سال‌ سن داشته‌ باشد)، حداقل‌ قد داوطلب 165 سانتی‌متر، داشتن‌ وزنی‌ متعارف‌ متناسب با قد و همچنین باید از سلامت‌ جسمانی‌ کامل برخوردار باشد‌.

مثلاً باید کوررنگی‌ نداشته‌ باشد به‌ همین‌ دلیل‌ چشم‌ داوطلب‌ در سه‌ مرحله‌ معاینه‌ خواهد شد همچنین‌ حلق و گوش و بینی داوطلب و قلب‌ یک‌ داوطلب‌ در سه‌ مرحله‌ معاینه‌ خواهد شد و نهایتاً نوار مغزی‌ از او گرفته می‌شود و دندان‌هایش‌ معاینه‌ خواهد شد. چون‌ برای‌ مثال‌ اگر داوطلبی‌ چند عدد از دندان‌های‌ جلو را نداشته‌ باشد در فشار جوّ بالا دچار حالت‌ تهوع‌ خواهد شد یا اگر بیش‌ از 3 یا 4 دندان او‌ ترمیم‌ شده‌ باشد، در زمان‌ پرواز مشکل‌ پیدا می‌کند‌ در نهایت‌ در صورت‌ سلامت‌ جسمانی‌ کامل‌، از داوطلب‌ مصاحبه‌ عقیدتی‌ سیاسی و حفاظتی‌ می‌شود. یک‌ دانشجوی‌ خلبانی‌ باید شجاع‌، جسور و نترس‌ باشد و همچنین‌ لازم‌ است‌ که‌ با عاشق‌ جذب این‌ رشته‌ شود و نیز فردی‌ منضبط‌ و منظم‌ باشد.

منبع : موسسه ی حرف آخر بهترین و بی نظیر ترین مرجع مشاوره دانش اموزان و داوطلبان عزیز و تهیه ی محصولات و پکیج‌های کنکوری لازم برای تمامی رشته‌ها علی الخصوص خلبانی در رشته ریاضی-فیزیک است.

برای اطلاعات بیشتر با شماره ی 09128929049 تماس بگیرید تا علاوه بر برنامه ریزی و مشاوره تخصصی در رابطه با رشته خلبانی تمامی مشکلات و سختی‌ها و لذت‌های این رشته را با معایب و مزایای آن توسط مشاورین رتبه برتری موسسه حرف آخر در اختیار شما قرار بگیرد.

سوالات متداول

آیا رشته خلبانی برای تمامی رشته ها پزیرش دارد؟

در جواب باید گفت رشته خلبانی فقط برای دانش آموزان و داوطلبان رشته ریاضی فیزیک پزیرش دارد.

آیا به کمک موسسه حرف آخر می توان مشاوره های مرتبط با رشته خلبانی را جویا شد؟

در دپارتمان موسسه حرف آخر تمامی رتبه برتری های تمامی رشته ها اللخصوص رشته ریاضی فیزیک وجود دارد که می تواند پاسخ گوی سوالات داوطلبان در رابطه با رشته خلبانی باشند.

آیا رشته خلبانی بازار کار خوبی دارد؟

در پاسخ باید گفت رشته خلبانی زیر نظر ارتش جمهوری اسلامی می باشد که تمامی داوطلبانی که از تمامی مراحل ورودی عبور کنند ب صورت بورسیه شده در نظام جمهوری اسلامی در رشته های مختلف خلبانی مشغول به کار خواهند شد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.