رشته فوریت های پزشکی

موسسه حرف آخر

در این مقاله موسسه حرف آخر سعی دار به صورت موشکافانه رشته فوریت های پزشکی را برای دانش آموزان علاقه مند تشریح بکند؛رشته فوريت های پزشكي به عنوان حيطه ای حرفه اي از دهه 1960 ميلادي در آمريكا تاسیس شده و پس از گذشت نيم قرن پيشرفت زیادی در اين رشته صورت گرفته است. در ايران هم به دنبال فروريختن سقف فرودگاه مهرآباد در سال 1353 و تاسیس اولين مركز اورژانس پيش بيمارستاني تربيت نيروهاي لازم جهت اشتغال در اورژانس به طور غير آكادميك آغاز شد، در ابتدا داوطلبان با سپری کردن دوره هايی با تایم کوتاه و اغلب 6 ماهه به ارائه خدمت در پايگاه هاي اورژانس پيش بيمارستاني مي پرداختند. تا سال 1379 در روند آموزش نيروها جهت کار در اورژانس 115 پيشرفت قابل توجهی رخ نداد تا اينكه در سال 1379 برنامه درسي دوره كارداني رشته فوريت هاي پزشكي در مقطع كارداني تصويب و پذيرش دانشجو از طريق كنكور سراسري صورت پذیرفت.اكنون با گذشت چند سال از پذيرش اولين گروه دانشجويان مقطع كارداني و احساس نياز به تقويت بنيه علمي و توان عملياتي فارغ التحصيلان بر آن شديم تا با تدوين برنامه آموزشي رشته فوريت هاي پزشكي در مقطع كارشناسي ناپيوسته ضمن امكان ادامه تحصيل و ارتقاي سطح علمي كاردان هاي فوريت هاي پزشكي با افزايش گستره خدمات رساني ايشان كيفيت و كميت خدمات ارائه شده توسط اورژانس پيش بيمارستاني را ارتقاء بخشيم.

فوریت های پزشکی در کنار مشاورین رتبه برتری موسسه حرف آخر

معرفی کامل رشته کاردانی فوریت های پزشکی در انتخاب رشته علوم تجربی از نگاه حرف آخر؛

فوریت‌ های پزشکی خدمات امداد و کمک‌ های اولیه را به بیماران و مصدومان حوادث گوناگون تا رساندن آنها به مراکز درمانی صورت میگیرد . خدماتی که ممکن است داوطلبان را در موقعیت‌ های حساس و پراسترس در همه ی مدت شبانه‌روز قرار دهد . بنابراین داوطلب باید از نظر جسمی و روحی و روانی آمادگی کافی را برای خدمت در محیط‌ های سخت مانند دریا ، کوهستان ، شرایط‌ زلزله و دیگر بلاهای طبیعی داشته باشد . رانندگی آمبولانس ، حمل بیمار یا مصدوم ، کمک‌ های اولیه ،‌ اطلاع‌ رسانی و انجام دیگر خدمات طبق دستور مافوق ، بخشی از کار این اشخاص را تشکیل می‌ دهد . به همین علت دانشجوی این رشته باید آمادگی فعالیت در شرایط سخت و توانایی در ایجاد ارتباط مسؤولانه با بیمار یا مصدوم و بستگان آنها را داشته باشد .

توانایی‌ لازم برای قبولی در رشته فوریت های پزشکی از زبان حرف آخر :

رشته فوریت‌های پزشکی به طور نیمه‌متمرکز دانشجو می‌پذیرد و داوطلبان پس از قبولی در آزمون سراسری باید در آزمون حضوری این رشته نیز شرکت کنند و در صورت داشتن توانایی‌های روحی لازم مانند انضباط‌پذیری، گذشت و ایثار، اعتماد به نفس و آمادگی فعالیت در شرایط سخت و همچنین آمادگی جسمی کامل مانند عدم ابتلا به بیماری‌های مزمن و صعب‌العلاج مانند دیابت، فشار خون، آسم، نارسایی کلیه، بیماری‌های پیشرفته قلبی ، صرع و بیماری‌های روانی در این رشته پذیرفته می‌شوند.شایان ذکر است که در رشته فوریت‌های پزشکی داشتن قدرت بینایی خوب، مهارت‌های بدنی، روانی کلام و حداقل قد ۱۷۰ سانتی‌متر برای امدادرسانی سریع و صحیح ضروری می باشد. در ضمن این رشته تنها از بین داوطلبان مرد دانشجو می‌پذیرد، برای اطلاعات بیشتر با مشاوره حرف آخر از طریق شماره های 09128929049 و 09128929049 در تماس باشید و سوالات متداول خود را از رتبه برتری های حرف آخر جویات شوید.

توانای های لازم برای رشته فوریت پزشکی از زبان مشاورین حرف آخر

دروس ارائه شده در رشته فوریت های پزشکی در طول تحصیل:

درس های پایه:
تشریح و فیزیولوژی، میکروب‌شناسی و انگل‌شناسی ، بهداشت عمومی، زبان تخصصی.آناتومی،اصطلاحات پزشکی
درس های اصلی:
داروشناسی، فرایند عملیات و اطلاعات فنی، نشانه‌شناسی و معاینات بدنی، جابه‌جایی و حمل بیمار، اخلاق و مقررات حرفه‌ای، آشنایی با سازمان‌های امدادی، بهداشت روانی و فوریت‌های روان‌پزشکی، فوریت‌ پزشکی در بلایا، کلیات پزشکی.
درس های تخصصی:
احیای قلبی ـ ریوی، اختلالات سیستم قلبی ـ عروقی، شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها، مسمومیت‌ها و گزیدگی‌ها، فوریت‌های پزشکی در شرایط خاص، خونریزی‌ها، کاهش سطح هوشیاری، سوختگی، سرمازدگی و گرمازدگی.

وظایف اصلی و کلیدی فرد متخصص در فوریت های پزشکی؛

 • معاینه و ارزیابی کلی وضعیت بیمار
 • برقراری ارتباط با مرکز اورژانس و پزشک مشاور و دریافت راهنمایی و دستورات اایشان
 • استفاده از شیوه ها و تجهیزات پیشرفته برای رفع مشکلات حاد بیمار مثل تنگی نفس، ایست قلبی و …
 • انجام شیوه های جراحی اولیه مثل قراردادن لوله تنفسی
 • استفاده از دارو و انجام تزریقات در صورت نیاز
 • پانسمان کردن و مراقبت از اعضای شکسته شده ی بیمار
 • کنترل مداوم علائم حیاتی بیمار امانند نبض، تنفس، فشارخون و غیره
 • تعیین سطح هوشیاری بیمار
 • حضور مداوم همراه بیمار در آمبولانس
 • انتقال بیمار به بیمارستان و مراکز درمانی در صورت لزوم
 • دادن اطلاعات بصورت کامل از وضعیت بیمار به بیمارستان یا مرکز درمانی
 • کنترل موجودی تجهیزات و دارو های موردنیاز در آمبولانس ها
 • تهیه گزارشات کاری روزانه
معرفی رشته فوریت های پزشکی از زبان مشاورین ارشد موسسه حرف آخر

مهارت ها وعلم مورد نیاز رشته فوریت های پزشکی

 • علاقه و اشتیاق زیاد به کمک به دیگران
 • مهارت های ارتباطی قوی
 • مهارت تصمیم گیری سریع در شرایط سخت و بحرانی
 • مهارت عملی و توان انجام کارهای اورژانسی مانند احیای قلبی، گذاشتن لوله تنفسی در گردن و …
 • مهارت بکارگیری صحیح تجهیزات موجود در آمبولانس
 • انجام کار تیمی
 • توانایی مدیریت و سازماندهی کارها
 • توان جسمی و روحی مناسب
 • داشتن آرامش و حفظ خونسردی در هر موقعیتی
 • توانایی کار با سیستم های ارتباطی و کامپیوتری که در امبولانس وجود دارد
 • درک خوب وضعیت بیماران و همدردی با آنها

فارغ التحصیلان رشته های فوریت های پزشکی، پرستاری، اتاق عمل می توانند وارد این حرفه شوند. داشتن گواهینامه رانندگی نیز برای این شغل ملزم است.

دارندگان مدرک کارشناسی مدیریت عملیات امداد و نجات و مدیریت در سوانح (طبیعی و غیرطبیعی) در صورت داشتن مدرک کاردانی پرستاری، اتاق عمل، فوریت های پزشکی یا هوشبری هم می توانند این شغل را انتخاب کنند.

در ایران نسبت به این رشته کم لطفی های زیادی می شود و حقوق آن را از یک و نیم میلیون تومان تا نزدیک به سه میلون تومان تخمین زده می شود، که با ارتباط با مشاورین ارشد موسسه حرف آخر می توان از سایر مزایا و معایب این رشته با خبر شد.

 چشم انداز رشته فوریت های پزشکی در ایران از نگاه حرف آخر

بر اساس اين برنامه آموزشي دانش آموختگان اين رشته با یادگیری علم های روز دنيا و افزايش توانمندي هايشان در رشته مذكور قادر خواهند بود کارهای اورژانس پيش بيمارستاني را در سطح بهتری براي بيماران و مصدومين ارائه نمايند و نیز با یادگیری اصول مديريت در حوادث و ترياژ در حوادث جمعي با اولويت بندي بيماران نسبت به نجات جان مصدومان اقدام کنند. با تدوين برنامه آموزشي در مقاطع بالاتر متناسب با استانداردهاي روز دنيا دانش آموختگان اين رشته خواهند توانست با حضور فعال خود در عرصه هاي گوناگون بهترین کارهای اورژانس پيش بيمارستاني را به اثر بخش ترين شكل و مقرون به صرفه و با كيفيتي روز افزون و كوتاهترين مدت به اجرا گذاشته و با كاهش آمار مرگ و مير ناشي از حوادث و نيز كاهش عوارض ناشي آنها از جمله عوارض جسمي (قطع عضو)، عوارض مالي( هزينه ها مترتب شده به مصدوم، خانواده و جامعه) و عوارض اجتماعي در سطح منطقه اي و بين المللي مطرح باشند.

منبع : موسسه حرف آخر برترین و بهترین مرجع برای برنامه ریزی و همچنین مشاوره حرف آخر برای دانش آموزان و داوطلبان کنکوری به صورت رایگان و تهیه محصولات و پکیج های مطابق با به روز ترین ابزار های دنیا می باشد.برای اطلاعات بیشتر و تماس با رتبه برتری ها و مشاورین ارشد با شماره  09128929049  و 09128929049 تماس بگیرید، و با لیست قیمت محصولات حرف آخر آشنا شوید.

ارتباط مستقیم با مشاورین ارشد و رتبه برتری موسسه حرف آخر به صورت 24 ساعته

سوالات متداول دانش آموزان نظام جدید

رتبه ی لازم برای قبولی در این رشته چقدر است؟

حدودا رتبه زیر 25 هزار رتبه قبولی هست.

من متولد 26/2/70هستم امسال می خوام در کنکور 99 شرکت کنم و رشته فوریت های پزشکی قبول شوم میشه آیا خدمت سربازی هم رفتم؟

شما نمی تونین در رشته فوریت های پزشکی تحصیل کنین .

آیا رشته فوریت های پزشکی دانشگاه آزاد ارائه می شود؟

خیر.این رشته در دانشگاه آزاد ارائه نمی شود.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.