روش مطالعه زیست شناسی

موسسه حرف آخر

زیست شناسی جزو درس های اختصاصی رشته تجربی است که خیلی پرضریب می باشد، پر از نکته های ریز می باشد و روش خواندن آن از اهمیت بالایی برخوردار است چون که دارای بیشترین تعداد سوالات است و باید در کمترین تایم ممکن به آنها جواب داد. در این مقاله قصد داریم شما را با روش مطالعه درس زیست شناسی کنکور آشنا کنیم و شیه هایی که افراد موفق در پیش گرفته اند را به کار بریم. درس زیست شناسی خیلی فرار و پر از لایه های پرنکته است. تجربه ثابت کرده است که مطالعه تنها یک بار کتاب درسی آن هم به شکل مطالب حفظی راه گشا نیست بلکه باید متن کتاب را بارها و بارها بخوانید، یاد بگیرید و مرور کنید. حجم و تنوع بالای مطالب اهمیت مرور را بیش از پیش آشکار می کند.

روش مطالعه زیست شناسی به سبک حرف آخر

سه اصل مهم و کلیدی در مطالعه درس زیست شناسی به سبک حرف آخر:

این سه اصل عبارت اند از:

الف) عمیق خواندن

ب)مفهومی خواندن

ج) ترکیبی خواندن

اصل اول عمیق خواندن زیست:

رتبه برتری های حرف آخر این واقعیت را می گویند و خیلی ها و حتی آنهایی که ادعا میکنند بهترین مشاور کنکور هستند تفاوت بین “مفهومی خواندن” و “عمیق خواندن” را بلد نیستند. بگذارید با یک مثال از کتاب درسی موضوع را برایتان روش کنم.

مثلا در فصل ۵ سال دوم در مورد حشرات میخوانیم که«سیستم تنفسی حشرات از تعدادی لوله های درونی به نام نای تشکیل شده است. شاخه های نای در سراسر بدن منشعب هستند. تبادل گازهای تنفسی از این انشعابات با سلولهای بدن به طور مستقیم و بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد صورت میگیرد». خب بیایید با هم این قسمت از کتاب درسی را از لحاظ عمین خواندن بررسی کنیم. ببنید بچه ها داوطلبان تجربی باید وقتی با چنین متن های پر ملاطی در کتاب درسی روبرو میشند باید خیلی عمین آن را بخوانند.

حالا اینکه گفتم یعنی چه؟ ببنید در متن کتاب اشاره شده “تعدادی لوله درونی” یعنی داوطلب دقیقا باید با تفکر طراح سوال به متن کتاب درسی نگاه کند.ممکن است طراح بیاید و به جای واژه “درونی” واژه “بیرونی” را قرار دهد بنابراین کسی که متن را به دقت مطالعه نکرده اند در چنین تله هایی خواهد افتاد.یا مثلا گفته لوله ها….دقت کنید حتی شما باید دقیقا به این “ها” نیز توجه داشته باشید. ممکن است طراح بیاید و به جای “لوله ها” بگوید “یک لوله درونی”. احتمالا در اول برای شما این روند مسخره و یا حتی خسته کننده باشد.اما شما اگر میخواهید نتیجه بگیرید باید چنین دید را نسبت به درس زیست شناسی به یک روند تبدیل کنید.در عبارت بالا توجه به واژه های “نای” – “در سراسر بدن” – “به طور مستقیم” و نیز “بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد” خیلی خیلی مهم هست.

شما میتوانید در زمان مطالعه با استفاده از خودکار های رنگی گوناگونی آنها را مشخص کنید. مثلا برای قید ها رنگ قرمز برای شکل ها و زیر نویس های آنها رنگ سبز و برای متن کتاب درسی و توجه به واژه های اینچنینی نیز رنگ صورتی را انتخاب کرده و هایلایت کنید. حال شما با انجام این مرحه اصل اول را رعایت کرده اید.

اصل دوم مفهومی خواندن:

خب حالا مفهومی خواندن زیست یعنی چی؟

شاید طراح سوال بیاید و در رابطه با این مبحث تستی طرح کند که یکی از گزینه های آن این باشد: در ملخ هموگلوبین گاز اکسیژن را به ماهیچه های عقبی میرساند. کسی که عمیقا درس را خوانده باشد متوجه میشود که این گزینه غلطی است. چرا که گفته هموگلوبین اکسیژن را حمل میکند. در حالی که گفتیم سیستم گردش مواد دخالتی در تنفس جانور ندارد بنابراین…. با اجرای این مرحه اصل دوم را هم پشت سر گذاشته اید.

حالا میرسیم به اصل سوم. اصل سوم ترکیبی خواندن است.

اصل سوم تركيبي خواندن زيست:

شما که واژه “حشرات” را شنیده اید باید همه نکته های ترکیبی آن را هم کار کنید اعم از:داشتن گردش خون باز + فراوان ترین و موفق ترین جانوران در طول تاریخ زمین+دفع اوریک اسید و…..با رعایت این سه اصل و البته مرور های پشت سر هم میتوان یک درصد فوق العاده بالا را به دست آورد. دیگر اینکه اصلا در مطالعه درس زیست زیاده روی نکنید.یعنی کم نیستند داوطلبانی که وقت ریاضی و فیزیک و عربیشون را میذارند روی زیست و این یک اشتباه محض است.

زیست شناسی کنکور را چگونه مطالعه بکنیم

الگوی طلای تست زنی درس زیست به سبک حرف آخر

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد زیست شناسی درس خیلی مهمی است و مسلم است پاسخگویی به ۵۰ سوال در کمترین زمان ممکن به روش سنتی غیرممکن است و باید با هدف مشخص این درس را مطالعه کنید و برای تست زنی اش روش خاصی را دنبال کنید.

موسسه حرف آخر سعی می کند شیوه های تست زنی زیست کنکور را در قالب زیست حرف آخر به روشی اصولی به شما یاد دهد تا از آنها بهره بگیرید. باید سعی کنید هنگام تست زنی به بررسی جواب تشریحی تست ها بپردازید، تست های مشکل و پرچالش را علامت بزنید(تا مجددا به حل آنها بپردازید) و نکته هایی که از داخل تست ها استخراج کرده اید را یادداشت کنید.

تست های علامتدار هنگام مرور از اهمیت زیادی برخوردار اند. هر مبحثی را که می خوانید به اندازه کافی برای آن مبحث تست بزنید تا جایی که احساس کنید مباحث در ذهنتان جاافتاده است. هنگامی تست زمان دار می زنید عادی است در ابتدا بتوانید تست را در تایم استاندارد جواب دهید و به مرور زمان حل تست کاهش میابد.

اگر جواب تستی را اشتباه زدید به سراغ کتاب درسی و یا درسنامه بروید و آن مطلب را دوباره بخوانید. توجه داشته باشید تکرار دوباره تست ها کار بی فایده است. تکنیک جعبه لایتنر برای تست زنی زیست خیلی پرکاربرد است. در حل تست ها تایم زیادی را صرف آن تست نکنید چرا که این موضوع موجب می شود از رقبای خود عقب بیفتید. تست هایی که به محاسبات نیاز دارند و یا حل طولانی دارند را به آخر موکول کنید تا تست های ساده را از دست ندهید. به شکل منفی و یا مثبت افعال در صورت سوال دقت کنید. در این بخش سعی کردیم الگوهای تست زنی زیست را به شما یادآور شویم.

نگاهی به تعداد سوال های درس زیست و مقدار زمان در اختیار آن:

سوالات زیست در کنکور دارای ۵۰ سوال است که تایم پاسخگویی به آن ها حدود تقریبا ۳۶ دقیقه می باشد یعنی زمان بندی برای هر سال تقریبا ۴۳ ثانیه است بنابراین داوطلبان باید با دقت لازم و پاسخگویی سریع به هر سوال به بیشترین عملکرد در این در برسند از کتاب زیست سال دوم ۱۲ تا ۱۴  سوال و کتاب سوم نیز بودجه بندی آن ۱۸ تا ۲۰ سوال است و کتاب زیست پیش ۱ که ۵ فصل اول کتاب سال چهارم را شامل می شود حدود ۵ تا ۷ تست را شامل می شود و کتاب زیست پیش ۲ نیست که دارای فصل ۶ تا ۱۱ در کتاب درسی می باشد را حدود ۱۳ تا ۱۴ می باشد که تعداد زیادی از این تستها در این کتابها ترکیبی است که باید توجه کنید که فصولی که ترکیبی هستند و توسط های آنها به شکل ترکیبی در کنکور می آید را توجه ویژه نمایید  یعنی یک تست می‌تواند شامل چندین فصل در کتاب باشد مثلاً اگر دقت کرده باشید در تست‌هایی که مربوط به فصلی از کتاب است گزینه ها مربوط به فصل دیگری از کتاب است که در همه تست های کنکور هویدا می باشد.

مهمترین فصل های زیست شناسی به سبک حرف اخر

اگر میترسید درس زیست یادتون بره باید کار زیر را به نحو احسنت انجام بدید؛

مهم ترین کاری که رتبه برتری های حرف آخر پیشنهاد می دهند انجام بدهید در طی مطالعه درس زیست شناسی باید انجام شود همان مرور کردن است. برای رسیدن به تسلط کامل در زیست شناسی، مرور حرف اول و آخر رو میزنه. برنامه ای که برای خواندن زیست شناسی تنظیم میکنی باید به شکلی باشه که مرور زیادی برای مطالب مطالعه شده داشته باشه. مرور نباید تایم زیادی رو بگیره. این به روند مطالعاتی و سرعتی که در زمان مطالعه داری مربوط میشه. زیست درسی هست که باید هر روز زمانی رو برای مطالعه اون اختصاص بدیم تا هم به مطالعه مطالب جدید برسیم و هم فرصت مناسب برای مرور مطالب قبلی داشته باشیم.

منبع : موسسه حرف آخر برترین و بهترین مرجع برای برنامه ریزی و همچنین مشاوره حرف آخر برای دانش آموزان و داوطلبان کنکوری به صورت رایگان و تهیه محصولات و پکیج های مطابق با به روز ترین ابزار های دنیا می باشد.برای اطلاعات بیشتر و تماس با رتبه برتری ها و مشاورین ارشد با شماره  09128929049  و 09128929049 تماس بگیرید، و با لیست قیمت محصولات حرف آخر آشنا شوید.

ارتباط مستقیم و 24 ساعته با مشاورین ارشد و رتبه برتری موسسه حرف آخر

سوالات متداول دانش آموزان نظام جدید

هر ساله در کنکور چند سوال ترکیبی مطرح می شود؟

روند طرح سوالات هر ساله متفاوت است و تغییر می کند.نمیتوان به قطعیت گفت که چند سوال ترکیبی مطرح میشود ولی خب هر ساله تعداد سوالات ترکیبی افزایش میابد.

چند سوال از درس زیست در کنکور مطرح میشود؟

50 سوال از درس زیست در کنکور مطرح میشود که 36 دقیقه زمان دارد.

به نظرتون بیشتر درس نامه کتاب های کمک اموزشی رو بخونم یا کتاب درسی؟

مسلما کتاب درسی.چون منبع اصلی سوالات کنکور کتاب درسی است و برای کسب درصد بالا باید جمله به جمله کتاب زیست را حفظ باشید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.