روش مطالعه زیست دهم چگونه است؟

موسسه حرف آخر

همراه ما باشید تا در این مطلب عالی ترین روش مطالعه زیست شناسی کنکور را به شما آموزش بدهیم،برای دانش آموزان تجربی درس زیست شناسی از مهم ترین درس کنکورسراسری محسوب میشود و کسب درصد بالا در این درس برای قبولی در هر رشته و دانشگاه معتبری نیاز است .

زیست شناسی جزو درسهای اختصاصی کنکور تجربی است که ضریب فوق العاده بالایی دارد ، پر از جزئیات ریز می باشد و روش خواندن آن بسیار حائز اهمیت است چرا که دارای تعداد سوالات زیادی از بقیه ی دروس کنکور است و باید در حداقل زمان ممکن به آنها جواب بدهند. در این مقاله در نظر داریم شما را با چگونگی مطالعه درس زیست شناسی کنکور برای کنکورسراسری آشنا کنیم و روشهایی که رتبه برترها انجام داده اند را به کار ببریم. درس زیست شناسی درسی فوق العاده فرار و پر است از لایه های پرنکته است. تجربه ی رتبه برترها ثابت کرده که مطالعه تنها یک بار کتاب درسی آن هم به طور مطالب حفظی چندان کمک کننده نیست بلکه باید متن کتاب را مرتبا بخوانید، یاد بگیرید و مرور کنید. حجم زیاد و تنوع بالای مطالب اهمیت مرور را زیاد بیان می کند.

مشاورین ارشد و رتبه برتری موسسه حرف آخر

نحوه خواندن درس زیست برای کنکور

نکته مهم در شیوه ی خواندن زیست شناسی کنکور به این صورت است که بعضی از فصلها خیلی به هم ارتباط دارند و پیش از شروع به خواندن یک فصل باید در نظر داشته باشید که این فصل نیاز به فراگیری مباحث پایه تری دارد یا خیر. فراگیری عمیق را در مطالعه زیست به کار ببرید تا به نتیجه مطلوب در کنکورسراسری برسید. در نظر داشته باشید که بهترین منبع خواندن درس زیست شناسی کنکور کتاب درسی است اگر نیازی به منبع مکملی بود در گزینش منبع دقت لازم را داشته باشید به نحوه ای که آن منبع مسائل ترکیبی را به خوبی یاد دهد، کتاب جامعی برای تست زدن باشد به صورتیکه که بتواند خط به خط کتب درسی را مورد بررسی قرار دهد.

اگر بخواهید نحوه ی مطالعه کردن درس زیست شناسی حرف آخر را یاد بگیرید با شیوه مطالعاتی ویژه، برنامه مطالعاتی منحصربفرد ( برنامه قطاری: که در مقالات پیشین به تفصیل این برنامه پرداختیم) و الگوهای تست زنی زیست حرف آخر باید آشنا شوید.

مشاورین ارشد و رتبه برتری موسسه حرف آخر برای مطالعه زیست

سه اصل حرفه ای برای مطالعه زیست شناسی به سبک حرف آخر:

  اصل اول و مهم و کلیدی و عمیق خواندن درس زیست شناسی کنکور می باشد:

خیلی از داوطلبان و حتی آنهایی که ادعا میکنند عالی ترین مشاور هستند تفاوت مهمی بین “مفهومی خواندن” و “عمیق خواندن” را نمیدانند. اجازه دهید با یک مثال از کتاب درسی موضوع را برایتان بیان کنم.

برای مثال در فصل پنجم کتاب سال دوم در مورد حشرات میخوانیم که«سیستم تنفسی حشرات از تعدادی لوله های درونی به نام نای تشکیل شده است. شاخه های نای در سراسر بدن منشعب هستند. تبادل گازهای تنفسی از این انشعابات با سلولهای بدن به طور مستقیم و بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد صورت میگیرد». بیایید با هم این مطلب از کتاب درسی را از نظر عمقی خواندن مورد بررسی قرار دهیم دانش آموزان تجربی باید زمانی با این چنین متن های پر کاری در کتاب درسی مواجه میشوند باید خیلی عمقی آن را بخوانیم.

حالا اینکه گفتم چه معنی ای میدهد؟ ببنید در متن کتاب اشاره شده “تعدادی لوله درونی” یعنی داوطلب دقیقا باید با فکر طراح سوال به متن کتاب درسی نگاه کند.شاید ممکن است طراح بیاید و به جای واژه “درونی” واژه “بیرونی” را در متن سوال بگذارد بنابراین کسی که متن را با دقت زیاد نخوانده در چنین دام هایی خواهد افتاد.یا مثلا ذکر کرده لوله ها….دقت کنید حتی شما باید دقیقا به این “ها” نیز توجه ویژه ای داشته باشید. ممکن است طراح بیاید و به جای “لوله ها” بگوید “یک لوله درونی”که این کاملا اشتباه است.

شاید در ابتدا برای شما این روند بی معنی و یا حتی طاقت فرسا باشد.اما شما اگر میخواهید نتیجه ای مطلوب بگیرید باید چنین دیدی را نسبت به درس زیست کنکور به یک روند کلی تبدیل کنید. همچنین در عبارت بالا توجه به کلمه های “نای” – “در سراسر بدن” – “به طور مستقیم” و همچنین“بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد” فوق العاده مهم هست.

شما میتوانید در زمان خواندن زیست با استفاده از خودکار های رنگی آنها را مشخص کنید بطوریکه رتبه برتری های موسسه حرف آخر به خوبی از این متد آستفاده و آن را به همه ی دانش آموزانشان توصیه می کنند. مثلا برای قید ها رنگ قرمز برای شکل ها و زیر نویس های آنها رنگ صورتی و برای متن کتاب درسی و توجه به واژه های اینچنینی نیز رنگ آبی را انتخاب کرده و هایلایت کنید. حالا شما با انجام این مرحه اصل اول را رعایت کرده اید.

  اصل دوم مفهومی خواندن درس زیست شناسی می باشد:

احتمالا طراح سوال بیاید و در رابطه با این مبحث تستی طراحی کند که یکی از گزینه های آن این مورد باشد: در ملخ هموگلوبین گاز اکسیژن را به ماهیچه های عقبی میرساند. کسی که بصورت عمیق درس را خوانده باشد متوجه میشود که این گزینه اشتباه است. چرا که گفته هموگلوبین اکسیژن را حمل میکند. در حالی که گفتیم سیستم گردش مواد دخالتی در تنفس جانور ندارد بنابراین…. شما با انجام این مرحه اصل دوم را نیز پشت سر میگذارید.

  اصل سوم و اصل مهم تركيبي خواندن درس زيست شناسی می باشد ؛

شما که واژه “حشرات” را شنیده اید باید تمامی نکات ترکیبی آن را هم حفظ کنید اعم از:داشتن گردش خون باز +فراوان ترین و موفق ترین جانوران در طول تاریخ زمین+دفع اوریک اسید و…..با انجام این سه اصل و البته تکرارهای متوالی میتوانید درصدی فوق العاده را کسب كرد. دیگر اینکه اصلا در خواندن درس زیست افراط نکنید.کم نیستند دانش آموزانی که وقت ریاضی و فیزیک و عربیشون را میذارند به پای درس زیست این یک اشتباه بزگ است،که رتبه برتری های حرف آخر در برنامه قطاری نیز به آن اشاره می کنند.

روش درس خواندن زیست با مشاورین ارشد و رتبه برتری موسسه حرف آخر

الگوی تست زنی درس زیست موسسه حرف آخر

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد زیست شناسی درس فوق العاده مهمی است و مسلم است پاسخگویی به ۵۰ سوال در زمان ممکن به شیوه ی قدیمی غیرممکن است و باید با هدف مشخص این درس را مطالعه کنید و برای تست زنی اش شیوه خاصی را دنبال کنید.

موسسه حرف آخر سعی می کند روش های تست زنی زیست کنکور را به شیوه ای اصولی به شما می آموزد تا از آنها استفاده کنید. شما باید سعی کنید هنگام تست زنی به تحلیل پاسخ تشریحی تست ها بپردازید، تست های مشکل و چالشی را علامت بزنید(تا مجددا به حل آنها بپردازید) و نکاتی که از درون تست ها استخراج کرده اید را یادداشت برداری کنید.

تست های علامتدار هنگام مرور از اهمیت زیادی برخوردار هستند. هر مبحثی را که می خوانید به اندازه زیادی برای آن مبحث تست بزنید تا جایی که احساس کنید مطالب در مغزتان قشنگ جا افتاده است. زمانی تست زمان دار می زنید طبیعی است در ابتدا بتوانید تستها را در زمان استاندارد پاسخ دهید و به مرور زمان حل تست کاهش پیدا می کند.

اگر جواب تستی را اشتباه زدید به سمت کتاب درسی و یا درسنامه بروید و آن مبحث را دوباره بخوانید. توجه داشته باشید تکرار مجدد تست ها کاری بی فایده است. تکنیک جعبه لایتنر برای تست زنی زیست بسیار عالی است. در حل تست ها زمان زیادی را مختص آن تست نکنید چرا که این امر باعث می شود از رقیبان خود عقب بیفتید. تست هایی که به محاسبات نیاز دارند و یا حل طولانی دارند را به آخر به تعویق نیاندازید تا تست های ساده را از دست ندهید. به شکل منفی و یا مثبت افعال در صورت سوال دقت کنید. در این بخش سعی کردیم الگوهای تست زنی زیست دهم موسسه حرف آخر را به شما یادآور شویم.

ارتباط مستقیم با مشاورین ارشد و رتبه برتری موسسه حرف آخر به صورت 24 ساعته

منبع : حرف آخر برترین و بهترین مرجع برای برنامه ریزی و مشاوره دانش آموزان و داوطلبان کنکوری و تهیه محصولات و پکیج های مطابق با به روز ترین ابزار های دنیا.برای اطلاعات بیشتر و تماس با رتبه برتری ها و مشاورین ارشد با شماره  09128929049  و 09128929049 تماس بگیرید.

سوالات متداول دانش آموزان و داوطلبان

میتوانم درس عربی را نخوانم به جای آن زیست را بیشتر بخوانم؟

کار خیلی خیلی اشتباهی است و هر درسی از اهمیت خاصی برخوردار است و باید همه را بخوانید در عوض میتوانید مبحث را حذف کنید نه کل درس را

بطور میانگین در روز چه تعداد تست باید کار شود؟

نباید در روز از 50 تست کمتر کار شود

دردوران جمعبندی کتاب درسی را بخوانی یا یادداشتهایم را؟

با استفاده از تورق سریع کتااب را اجمالی مرور کنید و سپس به سراغ نوشته هایتان بروید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.