قوانین پشت کنکور ماندن برای سال ۱۴۰۰

موسسه حرف آخر

یکی از سوالات مهمی که در ذهن داوطلبان کنکور، پس از شرکت در این آزمون به وجود می اید این است که “پشت کنکور ماندن برای کنکور ۱۴۰۰ منطقی است؟ “. این سوال نه ‌تنها داوطلبان، بلکه خانواده‌هایشان را نیز تحت تاثیر قرار داده است؛ چون نتایج و رویدادهای پیش رو در سال آینده، غیرقابل‌پیش‌بینی است. از طرفی تکرار استرس‌هایی که بر داوطلبان تحمیل خواد شد، در نظر خانواده‌ها خوشایند جلوه نمی‌کند و همان‌قدر که داوطلبان بار سنگین اضطراب را با خود به دوش خود می‌کشند، والدین نیز تا حدی تحت تأثیر نگرانی فرزندانشان، دچار نگرانی می‌شوند. به نظر می‌رسد پشت کنکور ماندن برای دختران تشویش چندان زیادی نداشته باشد و بخش زیاد این دغدغه شامل حال پسران است؛ چرا که برای پسران موضوع سربازی مطرح است و همین موضوع، دلیل اصلی محدودیت آنان برای پشت کنکور ماندن می باشد؛ اما آیا می‌توان شیوه ای را جهت پشت کنکور ماندن برای کنکور ۱۴۰۰ برای پسرانی یافت که قرار است برای سومین بار در آزمون کنکور شرکت کنند؟ آیا صلاح است داوطلبان یک سال دیگر را پشت کنکور بمانند؟ در ادامه‌ی این مقاله که توسط رتبه برتری های موسسه حرف آخر تهیه و آماده شده است به این موضوع می‌پردازیم و جنبه‌های متنوع این موضوعات را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

متاسفانه یا خوشبختانه قبولی در دانشگاه به اولین و مهم ترین تشویش بیشتر خانواده‌ها تبدیل شده. خانواده‌ هایی که موفقیت فرزند خودشون رو تنها منوط به قبولی در دانشگاه می‌بینند. خانواده هایی که از همان سال های ابتدای تحصیل، در حال دادن القاب دکتر، مهندس و وکیل به بچه هاشون هستند. القابی که صرفا استرس و فشار بیشتری رو برای کنکوری‌ها و خانواده‌هاشون ایجاد خواهد کرد.

قوانین و اطلاعات کنکور سال 1400 از زبان حرف آخر

مسئله و وجود سربازی برای پسران تغییر مسیر آن ها

کنکور یکی از راه‌های تعیین‌کننده‌ی مسیر زندگی و آینده‌ی دانش‌آموزان است؛ اما این مسیر برای دختران و پسران با هم فرق دارد ؛ چون که برای پسران مسئله‌ای مطرح می‌شود که دختران نیازی نیست بابت آن نگران باشند و آن مسئله‌ی پر استرس سربازی است. این موضوع می‌تواند استرس ناشی از کنکور را برای پسران چندین برابر کند؛ چون پسران برخلاف دختران، موقعیت چندین سال پشت کنکور ماندن را ندارند و سربازی عامل اصلی این ممانعت و محدودیت می باشد؛ بنابراین تصمیم‌گیری برای پشت کنکور ماندن برای کنکور ۱۴۰۰ برای همه پسران چندان راحت به نظر نمی‌رسد.

طبق قانون، پسرانی که به سن ۱۸ سالگی رسیده‌اند باید برای معرفی خود به خدمت نظام‌ وظیفه اقدام کنند. البته بر اساس قوانین موجود در سربازی پشت‌کنکوری ‌ها، دانش آموزان می‌توانند تا سن ۲۰ سالگی از معافیت استفاده کنند. پسرانی که کنکور ۹۹ اولین کنکورشان بوده ، می‌توانند بدون استرس پشت کنکور ۱۴۰۰ نیز بمانند؛ اما آن دسته از پسرانی که قرار است در سال ۱۴۰۰ سومین کنکورشان را پشت سر بگذارند، با محدودیت مواجه خواهند شد که البته راهی برای دور زدن این محدودیت وجود دارد! این دسته از داوطلبین باید در یک دانشگاه غیر روزانه مثل دانشگاه‌های پیام نور، آزاد و… ثبت‌نام کنند و به‌ محض قبولی، دو ترم را مرخصی بگیرند. این عمل ازآن‌ جهت کارآمد است که داوطلبان تایم درس خواندن برای کنکور ۱۴۰۰ را پیداکرده و خود را برای این آزمون آماده می‌کنند. پس از شرکت در کنکور ۱۴۰۰ و قبولی در دانشگاه جدید، دانشجویان مذکور باید از دانشگاه غیر روزانه ‌ی خود انصراف داده و جهت ثبت‌نام در دانشگاه جدید اقدام کند. در این شکل توانایی شرکت در کنکور را برای بار سوم پیدا خواهند کرد. درست است که چنین راهکاری، قدری هزینه دارد اما برای کسی که قبولی در یک دانشگاه خوب را یک ضرورت می‌داند، ایده‌ای بسیار خوب است و کاملاً ارزش آن را دارد، جالب است بدانید تعداد زیادی از رتبه برتری های حرف آخر نیز از این ترفند استفاده کرده اند.

کنکور سال ۱۴۰۰ با منابع نظام آموزشی ۳-۳-۶ برگزار می شود؛

کنکور ۱۴۰۰ بر اساس منابع نظام آموزشی ۳-۳-۶ برگزار خواهد شد. داوطلبان باید درس های پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را بخوانند. نظام آموزشی ۳-۳-۶ به شش سال دوره تحصیل ابتدایی، سه سال دوره تحصیلی راهنمایی یا متوسطه اول و سه سال دوره تحصیلی متوسطه یا متوسطه دوم گفته می‌شود.

شرایط کنکور در سال ۱۴۰۰ تغییر کرده و داوطلبان صرفا منابع نظام جدید را باید بخوانند. کنکور سال ۹۹ به دانش‌آموزان و داوطلبان این امکان را می‌دهد که به سوالات نظام جدید یا نظام قدیم بر اساس علاقه خود جواب دهند. اما در سال ۱۴۰۰ این امکان‌پذیر نخواهد بود. “دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ باید از منابع نظام جدید برای شرکت در کنکور استفاده کنند.”

بهترین منابع کنکوری برای سال 1400

تاثیر معدل در کنکور سال ۱۴۰۰ از نگاه موسسه حرف آخر

تاثیر معدل در کنکورهای سال ۹۸ و ۹۹ برای داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم مشابه است. اطلاعات دقیقی در مورد میزان تاثیر معدل در کنکور وجود ندارد. اما به صورت حتمی، معدل تاثیر خیلی زیادی در کنکور خواهد داشت. نحوه میزان تاثیر مدل در کنکور سال ۱۴۰۰ به شکل دقیق هنوز اعلام نشده است، اما در سال‌های اخیر تاثیر این میزان به شکل زیر بوده است:

1-میزان تاثیر معدل برای داوطلبان مدرک دیپلم سال ۸۴ به بعد برای رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی: ۲۵ درصد تاثیر مثبت

2-میزان تاثیر معدل برای داوطلبان مدرک پیش‌دانشگاهی سال ۹۱ به بعد برای رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی: ۵ درصد تاثیر مثبت

3-داوطلبان نظام جدید: ۳۰ درصد تاثیر مثبت

سوالات کنکور سال ۱۴۰۰ از نگاه حرف آخر

از طرفی ممکن است سوالات کنکور ۱۴۰۰ خیلی آسان‌تر از سوالات کنکورهای سال های گذشته باشد و داوطلب را به‌ طرف رتبه‌ای بهتر سوق دهد. با همه‌ی این اوصاف ممکن است داوطلبان خطر غیرقابل‌پیش‌بینی بودن سوالات کنکور ۱۴۰۰ را به جان بخرند؛ اما بااین‌حال نیز با نگرانی احتمالی دست‌وپنجه می‌کنند و آن تغییرات کتاب های درسی به‌عنوان منابع کنکور ۱۴۰۰ است.

البته این موضوع در صورت دوام کنکور نظام قدیم، برای داوطلبان این آزمون معضلی به دنبال نخواهد داشت و این نگرانی تنها شامل حال داوطلبان نظام جدید می باشد. هرساله تغییرات اعمال‌شده در کتاب های درسی تا حدودی جزئی و قابل‌ چشم‌ پوشی می باشد؛ اما همان صورت که گفته شد سال تحصیلی ۱۴۰۰ غیر قابل ‌پیش ‌بینی است و این غیر قابل ‌پیش ‌بینی بودن می‌تواند در زمینه‌ی تغییرات منابع آموزشی کنکور ۱۴۰۰ نیز ایفای نقش کند. در صورتی ‌که کتاب های منابع کنکور ۱۴۰۰ با تغییرات زیادی همراه باشد، برای داوطلبانی که تصمیم به پشت کنکور ماندن برای کنکور ۱۴۰۰ گرفته‌اند، مشکل زیادی ایجاد خواهد شد و آن، هزینه‌های بالای کتاب های جدید است؛ چون که داوطلبان کنکور ۹۹ هزینه‌های زیادی را صرف خرید کتاب‌های تستی و آموزشی کرده بودند و اگر تغییرات اعمالی بر منابع آموزشی زیاد باشد، بالاجبار باید متحمل هزینه‌های بیشتر جهت خرید منابع جدید شوند. البته به‌ یقین نمی‌توان درباره‌ی این موضوع بحث کرد و ممکن است منابع کنکور ۱۴۰۰ مانند منابع کنکور ۹۹ باشد و کتاب‌ها دست‌نخورده باقی بمانند. ولی باید گفت با منابع حرف آخر می توان از نگرانی مطالب جدید در امان بود.

سطح سوالات کنکور سال 1400 از زبان موسسه حرف آخر

مزایا پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 از نگاه حرف آخر

  • مهم ترین مزیت پشت کنکور ماندن این هست که تایم بیشتری رو در در دست دارید و دیگه مثل سال کنکور نیاز نیست 7 تا 8 ساعت از روز رو تو مدرسه بگذرونید. البته این ساعت‌های اضافی برای افرادی مفید هست که تصمیم جدی برای درس خوندن گرفته باشن.
  • پشت کنکور بودن مزایای دیگه ای هم داره. شما دروس رو سال قبل یک بار خواندید و با کلیه مطالب آشنایی دارید، به همین دلیل امسال فقط روی مرور و تسلط بیشتر تمرکز می‌کنید.
  • امسال از خطاهای سال قبلتون درس گرفتید و میدونید تو هر بازه زمانی از سال بهترین تصمیم و بهترین کار چه چیزی هست. در واقع تجربه لازم برای موفق شدن تو کنکور رو به دست آوردید.
  • طبیعتا به این دلیل که یک بار فضای کنکور رو از نزدیک دیدید استرس کمتری دارید و با آرامش بیشتری کارهاتون رو انجام میدید.

معایب پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 از نگاه حرف آخر

  • قبولی دوستانتون در دانشگاه و این موضوع که شما هنوز قراره با تست و کنکور کلنجار برید، ممکنه روی روحیه شما اثر منفی داشته باشه
  • مقایسه شدن در سطح اقوام و فامیل هم یکی از معضلات پشت کنکور ماندن هست!
  • کم انرژی شدن، نبودن در محیط مدرسه و معاشرت نکردن با دوستان هم سن و سالتون میتونه شما رو از گردونه کنکور خارج کنه
  • تصور در اختیار داشتن تایم زیاد، امروز و فردا کردن و اهمال کاری‌ شما رو از درس خوندن با جدیت دور میکنه
  • نداشتن حس رقابت با دوستان در مدرسه از دیگر معایب پشت کنکور ماندن هست.

منبع : موسسه حرف آخر برترین و بهترین مرجع برای برنامه ریزی و همچنین مشاوره حرف آخر برای دانش آموزان و داوطلبان کنکوری به صورت رایگان و تهیه محصولات و پکیج های مطابق با به روز ترین ابزار های دنیا می باشد.برای اطلاعات بیشتر و تماس با رتبه برتری ها و مشاورین ارشد با شماره  09128929049  و 09128929049 تماس بگیرید، و با لیست قیمت محصولات حرف آخر آشنا شوید.

ارتباط مستقیم و 24 ساعته با مشاورین ارشد و رتبه برتری موسسه حرف آخر

سوالات متداول دانش آموزان نظام جدید

کنکور سال ۱۴۰۰ در چه تاریخی برگزار خواهد شد؟

سایت سنجش اطلاعات دقیقی در مورد زمان برگزاری کنکور 1400 اعلام نکرده است. اما کنکور سراسری معمولا در روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار می‌شود. موسسه حرف آخر تایم دقیق برگزاری آزمون را پس از اعلام سایت سنجش اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

آیا در کنکور سال ۱۴۰۰، دو منبع متفاوت برای آزمون وجود خواهد داشت؟

خیر- همه داوطلبان و دانش‌‌آموزان در یک نظام آموزشی شرکت خواهند کرد.

منابع کنکور سال ۱۴۰۰ چگونه خواهد بود؟

کنکور ۱۴۰۰ شامل منابع نظام جدید خواهد بود. داوطلبان و دانش‌آموزان باید منابع درس های پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را مطالعه کنند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.