چگونه زیست سال دهم را بخوانیم

موسسه حرف آخر

رتبه برتری های رشته تجربی موسسه حرف آخر می گویند باید زیست شناسی رو هر روز داخل برنامه تون بگذارید و در هفته حداقل ۲۵ درصد از کل ساعت درس خواندنتان رو زیست بخونید (تشریحی+تست).

هر فصل زیست رو بار اول اینجوری بخونید:

۱- اول یک دور فصل رو از روی کتاب درسی حتی اگه شده روزنامه وار مطالعه کنید.

۲- بعد اون فصل رو همراه با سرفصل های کتاب تستی که دارید به چند قسمت تقسیم کنید.

۳- بعدش هر قسمت رو اول با دقت بیشتر از روی کتاب درسی با خط کشی زیر متن کتاب بخونید، قیود و کلمه ها مهم رو با شیوه ای که در ادامه میگم معین کنید.

۴- بعد درسنامه ی بخش مربوطه رو از کتاب کمک آموزشی که دارید مطالعه کنید،

۵- حالا برید تست آموزشی از کتاب تستی که دارید بزنید و فقط تست های همون مبحثی که خوندید رو بزنید.

۶- همه ی نکته هایی که از این تست ها استخراج کرده اید رو در حاشیه ی کتاب بنویسید. اگه تست ها رو بلد نیستید مشکلی نداره مهم یادگیریه .

۷- مطلب اول که تموم شد برید سراغ بخش(مبحث) بعدی همان فصل و به همین منوالی که گفته شد بخونید.

۸- بعد از اینکه فصل به همین شیوه تمام شد یک بار دیگه مطالب همون فصل رو همراه با نکته هایی که در حاشیه ها نت برداری کردید بخونید و حداقل ۲۴ ساعت بعد سعی کنید تستهای مفهومی تری از اون فصل رو حل کنید. وقتی جواب تست ها رو میخواهید نگاه کنید حتما پاسخ تشریحی ، علت غلط بودن دیگر گزینه ها رو هم بخونید چون با خواندن پاسخ تشریحی هم مطالب براتون دوباره مرور میشه و هم ممکنه نکته جدیدی یاد بگیرید که بهتون کمک کنه.

۹- در آخرین مرحله بعد از انجام همه این کارها باید اون فصل رو خلاصه نویسی کنید.

چگونه زسیت سال دهم را مطاعه کنیم

برای موفقیت در کنکور پیش رو،درس زیست شناسی را باید چگونه مطالعه بکنیم؟

در زیست شناسی بر خلاف سایر درس ها حل کردنی مانند فیزیک و ریاضی نیاز به پایه قوی ندارید بلکه تا حد امکان باید آن را بخوانید و مرور کنید و این مرور کردن و خواندن باید به شکل ترکیب 3 کتاب انجام شود و به تکی آنها را تا انتها مطالعه نکنید.
به صورت کلی رتبه برتری های حرف آخر می گویند که از کتاب زیست 4 مدل در کنکور سوال طرح می شود که شامل تست ساده، متوسط، سخت و خیلی سخت و باید برنامه تان به شیوه ای باشد که هر سه کتاب را به صورت کامل بخوانید و تست های مفهومی ترکیبی بزنید تا مطالب رو کامل یاد بگیرید. تست یک یا دو مولف رو هم انتخاب کنبم و بزنیم تا با دیدگاه های متنوع آشنا شویم. نکات دوست داشتنی و مربوطه رو هم از هر سه کتاب کنار هم یادداشت می کنیم. وقتی هم داریم تست می زنیم هر جا نکته خوب و به درد بخوری پیدا کردیم، آن را در حاشیه کتاب یاد داشت می کنیم و هر چقدر که می توانیم می خوانیم و مرور می کنیم.
زمان مطالعه نه تنها درس زیست شناسی بلکه همه درس ها هنگام درس خواندن هر مبحث و فصل از کتاب زمان صرف شده برای آن فصل را یادداشت کنید تا زمان جمع بندی بدانیم که تقریبا چقدر تایم لازم است برای مطالعه آن فصل توجه به شکل های کتاب عضوی جدایی ناپذیر در سیر مطالعاتی زیست خواهد بود.

روش مطالعه مفید ومختص به درس زیست شناسی از نگاه حرف آخر:

توجه به کلمات خاص و قیود
یک شیوه ای که برای قید ها و این کلمات می توان به کار برد، ایجاد حافظه تصویری با استفاده از مداد رنگی و یا مارکر( اگر در جا های دیگر از مارکر استفاده نمی کنید) است این برای هنگامی می باشد که منبع شما کتاب و جزوات می باشد، به شکلی که در ادامه به توضیح آن پرداخته ایم

جمله ها و کلماتی با بار معنایی مثبت مانند : بسیاری، اغلب و … با یک رنگ (مثلا سبز)

جمله ها و کلمات با بار معنایی منفی مانند : برخی، بعضی و … با یک رنگ (مثلا زرد)

جمله ها و کلمات مانند همه و همیشه را هم با رنگی دیگر (مثلا آبی)

بولد و مشخص کنید و به این ترتیب علاوه بر دقت روی این کلمات یک تصویر سازی ذهنی با رنگ ها هم برای شما ایجاد خواهد شد، که هدف اصلی رتبه برتری های موسسه حرف آخر نیز بر این نکته می باشد.

روش مطالعه درس زیست از نگاه حرف آخر

چگونه درس زیست را به صورت مفهومی مطالعه بکنیم؟

زیست‌ حرف آخر در آزمون رشته تجربی، به خاطر دارا بودن ضریب بالا در کنکور سراسری، از اهمیت خاصی برخوردار می باشد و به‌ دلیل تأثیر مهمی که این درس در کنکور دارد، اکثرا دانش آموزان این درس را خیلی خوب مطالعه می‌کنند.در کنکور سراسری تعداد سؤالات این درس 50 و مدت پاسخگویی 36 دقیقه است.

زیست‌شناسی، با ضریب،12 بالاترین ضریب را در میان درس های گروه آموزشی علوم تجربی دارا است و این نشان از اهمیت بالای این درس در بین دانش آموزان این رشته می‌دهد. شواهد نشان می‌دهند که فقط ۷ درصد از دانش آموزان تست‌های زیست‌شناسی را بالای ۵۰ درصد می‌زنند. از دو جنبه می‌توان به این مشکل نگاه کرد:

 اول آن‌که دانش آموزان سواد کافی نداشته باشند؛ اما این علت چندان قابل استناد نیست.

شکل دوم و عامل اصلی ضعف داشتن در جواب دادن به تست‌های زیست‌شناسی،درک نکردن سؤالات و عجله در جواب دادن است. هر سؤال نکته کلیدی دارد که با خوب فهمیدن سؤال قابل دستیابی است.

آنچه در درس زیست‌شناسی اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند چگونگی خواندن این درس و پی بردن به نکته ها، مفاهیم و مباحث در کتب درسی است.

کتاب درسی منبع اول و آخر طرح سؤال در کنکور می باشد و نکته‌ی مهمی که در زمان مطالعه‌ی این درس باید به آن توجه داشت مرور است.

این درس، درسی نیست که با یک ‌بار خواندن توانست در آن درصد بالایی کسب کرد؛ بنابراین مرورهای متوالی و مفهومی خواندن این درس باید در اولویت برنامه‌ها قرار داده شود.

علت اینکه دانش آموزان این درس را بیشتر از دروس دیگر می خوانند ولی موفقیتی هم ‌ردیف با زحمات خود کسب نمی‌کنند این است که دانش‌آموز مطالب را سطحی خوانده و هرگز به عمق مفاهیم مطرح‌شده فکر نکرده،   بنابراین قادر به ارتباط دادن موضوعات مختلف کتاب‌ها با هم نبوده و به همین دلیل نمی‌تواند جواب درست را انتخاب کند. به همین دلیل باید نکته های خاصی را در حیطه خوب خواندن کتاب و ارتباط دادن مطالب درسی کتب متنوع زیست با هم مد‌نظر قرار دهد.

زیست‌شناسی و آزمایشگاه 1 در کنکور، در حدود 13 تا 15 سؤال را به خود اختصاص می‌دهد،

زیست‌شناسی و آزمایشگاه 2 حدود 17 تا 20 سؤال را معمولاً در آزمون سراسری به خود اختصاص می‌دهد.

یکی از فصول مهم این کتاب فصل 8 (ژنتیک) است که هرساله تعداد زیادی از سؤالات کنکور را شامل می‌شود و برای برخی از دانش آموزان مانند کابوسی می‌ماند. درصورتی‌ که با دقیق و مفهومی خواندن و تایم گذاشتن برای آن می‌توان به آسانی آن را یاد گرفت و بر آن تسلط کافی یافت.

کتاب زیست‌شناسی سال سوم در سال‌های گذشته بارم‌بندی حدود 40-35 درصدی در کنکور دارد که نشان از اهمیت زیاد این کتاب در کنکور دارد.

از فصول مهم این کتاب، فصل 4 است که حدود 8 تست کنکور را شامل خواهد شد.

در این درس توجه به اشکال و نمودارها خیلی مهم است که نباید مورد بی‌توجهی قرار بگیرد.

دانش‌آموزانی که خواهان قبولی در یکی از رشته‌های خوب شاخه علوم تجربی مثل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و… هستند، باید در این درس درصدی بالاتر از 80-85 درصد (در مناطق 1 و 2) و درصدی بالاتر از 70 درصد (در منطقه 3) را کسب کنند.

برای کسب یک رتبه‌ی زیر 1000 مطالعه‌ی مستمر و حداقل روزانه 2 ساعت زیست‌شناسی به شکل مفهومی الزامی به نظر می‌رسد.

برای خواندن این درس، کتاب درسی بهترین مرجع مطالعه است. منظور از مرورهای متوالی و مطالعه‌ی مستمر، خواندن طوطی ‌وار مطالب و صرفاً حفظ کردن آن‌ها نیست؛ شما باید برای یادگیری عمیق مطالب از روش های درست مطالعه استفاده کنید. دقت کنید که روش مطالعه و یادگرفتن از خود مطالعه مهم‌تر است.

منبع : موسسه حرف آخر برترین و بهترین مرجع برای برنامه ریزی و همچنین مشاوره حرف آخر برای دانش آموزان و داوطلبان کنکوری به صورت رایگان و تهیه محصولات و پکیج های مطابق با به روز ترین ابزار های دنیا می باشد.برای اطلاعات بیشتر و تماس با رتبه برتری ها و مشاورین ارشد با شماره  09128929049  و 09128929049 تماس بگیرید، و با لیست قیمت محصولات حرف آخر آشنا شوید.

ارتباط مستقیم و 24 ساعته با مشاورین ارشد و رتبه برتری موسسه حرف آخر

سوالات متداول دانش آموزان نظام جدید

سلام من فارغ تحصیل رشته زیست شناسی هستم پنج ساله از کنکور فاصله گرفتم به نظرتان میتونم کنکور بدم برا پزشکی قبول شم؟

همه چیز به همت و اراده خودتون بستگی داره و مطمئنا موفق می شید.

سلام.جزوه هایی که میگید و چطور میشه تهیه کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون از سایت خوبتون

با شماره های 09128929049 و 09128929049 تماس بگیرید و پک مورد نظرتان را سفارش دهید.

در درس زيست شناسي بين دو گزينه شك مي كنم به دلیل نمره منفي جواب نميدم ميام خونه ميبينم خيلي از اونايي كه فكر ميكردم واقعا درست بوده جواب ندادم چه كار بايد بكنن

بهتره سوالات شک دار رو علامت بزنید تا در آخر آزمون اونها رو بررسی کنید. اگر در آخر باز هم بین دو گزینه شک داشتید بهتره جواب ندید چون در این صورت شانسی جواب دادید که درصد درست بودن پاسخ 50 درصد است! زمان مواجهه با سوال شک دار دلایلی برای نادرستی یک گزینه و درستی گزینه دیگه پیدا کنید و در صورت اطمینان از پاسخ صحیح اقدام به زدن تست کنید. شانسی زدن اصلا منطقی نیست!

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.