چگونه زیست دهم را مفهومی بخوانیم

موسسه حرف آخر

در زیست شناسی بر خلاف دیگر درس های حل کردنی مانند فیزیک و ریاضی نیاز به پایه قوی نیست بلکه تا حد امکان باید آن را مطالعه کنید و مرور کنید و این مرور کردن و خواندن باید به شکل ترکیب 3 کتاب انجام شود و به تکی آنها را تا انتها نخوانید.
همانطور که رتبه برتری های حرف آخر این موضوع را در ارتباط های مشاوره ای به دانش آموزان خود می گویند باید دانست که به شکل کلی می توان گفت که از کتاب زیست 4 مدل در کنکور سوال مطرح می شود که شامل ساده، متوسط، سخت و خیلی سخت و باید برنامه شما به گونه ای است که هر سه کتاب را به شکل کامل مطالعه کنید تست های مفهومی ترکیبی بزنید تا مطالب رو کامل فرا بگیرید. تست یک یا دو مولف رو هم انتخاب کنبم و بزنیم تا با دیدگاه های متنوع آشنا شویم. نکته های دوست داشتنی و مربوطه رو هم از هر سه کتاب کنار هم نت برداری می کنیم. وقتی هم داریم تست می زنیم هر جا نکته خوب و به درد بخوری پیدا کردیم، آن را در حاشیه کتاب یاد داشت می کنیم و هر چقدر که می توانیم می خوانیم و مرور می کنیم.
زمان مطالعه نه تنها درس زیست شناسی بلکه همه درس ها را هنگام مطالعه هر مبحث و فصل از کتاب زمان صرف شده برای آن فصل را یادداشت کنید تا زمان جمع بندی بدانیم که تقریبا چقدر تایم لازم است برای مطالعه آن فصل توجه به شکل های کتاب عضوی جدایی ناپذیر در سیر مطالعاتی زیست خواهد بود.

مطالعه زیست به سبک موسسه حرف آخر

به چه حالتی درس زیست پایه دهم را کنکوری بخوانیم؟

با توجه به تحلیلی که بر طراحی سوالات کنکور سراسری انجام شده است این موضوع کاملا گویاست که این درس با ماهیتی حفظی-مفهومی بیشترین میزان سوالات ترکیبی را در بین منابع آزمون سراسری دارد.

در کنکور های گذشته شاهد سوالاتی با ضریب سختی بالا و خیلی مفهومی در این درس بوده ایم, سطح سوالات، مخصوصا در کنکور ۹۵ تا کنون, تا جایی پیش رفته که حتی یکی دو سوال زیست شناسی با اطلاعات یک دانشجوی پزشکی می توانست به پاسخ رساند و این نشان دهنده که فقط داوطلبانی می توانند در این رقابت موفق شوند که مفهومی خوانی را خوب آموزش دیده باشند که در نهایت بتوانند به قدرت ترکیبی خوانی برسند.

نتیجه: پس می توان به این نتیجه رسید که در چگونگی خواندن درس زیست کنکور،روش مطالعه این درس و روش یاد گیری آن از برنامه ریزی برای مطالعه آن خیلی مهم تر می باشد،و نیاز به مطالعه عمیق، مفهومی خوانی و ترکیبی خوانی در این درس کاملا احساس می شود.

روشی محوری و اصولی به سبک حرف آخر برای مطالعه زیست که باید توجه کافی را به آن داشته باشید.

همه فصل ها را همراه با کتاب های تستیتان به چند بخش تقسیم کنیم.
سپس هر قسمت را ابتدا با دقت از روی کتاب درسی با خط کشی زیر متن کتاب بخوانید، مشخص کردن قید ها و کلمات مهم فراموش نشود.
پس درسنامه ی قسمت مربوطه را از کتاب کمک آموزشی خود مطالعه کنید،
اینک تایم تمرین تست از روی کتب تست قوی و معتبر از همان قسمتی که مطالعه داشتین به شکل اموزشی کار کنین (تست ها رو یکی در میون بزنین)همه ی نکته های استخراج شده را در حاشیه ی کتاب بنویسید،حالا نوبت به قسمت بعدی می رسد به همین ترتیب آنرا مطالعه کنید.

نکته کلیدی در مطالعه، خلاصه نویسی در زیست:

در درس زیست شناسی بر خلاف خلاصه نویسی درس هایی مثل ریاضی و فیزیک اهداف متفاوتی دنبال می شود، در درس های ریاضی و فیزیک شما خلاصه ای که تهیه می کنید برای این است که در دفعات بعدی مطالعه همه مطالب را از روی خلاصه خودتان مطالعه کنید اما در درس های زیست و شیمی، شما خلاصه تهیه خواهید کرد تا قبل از فصل ها و بخش های بعدی مطالعه کتاب درسی یک نمای کلی از مطالب مهم فصل و کلیات فصل به دست اورید و در واقع مطالب را به صورت نموداری در ذهن خود پیاده کنین تا اینکه در مطالعه اصلی کتاب درسی بیشتر روی جزویات تمرکز لازمه را داشته باشین.اما در موسسه حرف آخر با روش جدید در قالب انیمیشن و الگوهایی توسط اساتید مجرب خود تمامی مطالب را برای یادگیری داوطلبان گرامی آسان کرده است.

زیست سال دهم را چگونه بخوانیم

صحیح ترین روش خواندن زیست کنکور را به سبک حرف آخر اینجا بخوانید:

قبل از این که شما بخواهید از هر شیوه مطالعه زیست کنکور را درک کنید ابتدا باید سه نکته مهم و اساسی را راس کار خود قرار دهید:

 1. انتخاب یک منبع آموزشی جامع که تالیف آن به گونه ای باشد که:
  الف- مفهومی خوانی و در نهایت ترکیبی را به خوبی آموزش داده باشد.
  ب- شیوه آموزش آن به گونه ای باشد که اتلاف زمان را برای شما به دنبال نداشته باشد.
  پ- پوشش دهی ۱۰۰ درصدی مطالب کتاب درسی را داشته باشد.
  ت- منبع کاملی برای تست زنی باشد.

دقت داشته باشید در نظام آموزشی مدارس شرایط به شیوه ای نیست که این تایم را دراختیار مدرسان قرار دهد تا روش یادگیری مفهومی خوانی را به شکل کامل در دست دانش آموز قرار دهند و آن ها را به تسلط  کامل درتست زنی برسانند بنابراین وجود یک منبع کمک آموزشی حتما حتما لازم و ضروری است.

نکته مهم!!! در درس زیست منبع و مرجع اصلی ما برای مطالعه کتاب درسی است و تاکید ما برا منابع کمک آموزشی از این جهت است که با استفاده کامل از آن در نهایت این توانایی را به دست آورید تا بتوانید خط به خط کتاب درسی را کاملا مفهومی بررسی کنید.

 1. یادگیری موثر درس زیست شناسی نیاز به خواندن پله پله مطالب دارد و به این علت باید مطالب پایه ای را که پیش نیاز درک مطالب دیگر هستند اولویت مطالعه خود قرار داده و به خوبی یاد بگیرید بعد به سراغ مباحث دیگر که به مطالب پایه وابسته هستند بروید.
 2. حجم و تنوع زیاد مطالب حفظی و ترکیبی باعث شده که یادگیری این درس خیلی فرار باشد پس نکته بسیار مهمی که زمان مطالعه این درس باید به آن توجه کرد مرورمتوالی و مستمر است.

در چه مقطعی از زمان برای درس زیست وارد تست زمان دار بشویم؟

هر گاه برای یک مبحث به اندازه مورد نیاز تست کار کردید تا جایی که مطمئن شدید مبحث کامل برای شما جا افتاده است آن زمان می توانید تست های جامع را کار کنید (منظور از تست های جامع تست هایی هست که بیشتر شامل سوالات سراسری و کنکور های آزمایشی معتبر می باشد) و زمان گیری هم داشته باشید، و لازم است بدانید که در زیست حرف آخر همه این نکات رعایت شده و دانش آموز می تواند با داشتن پکیج های حرف آخر به هدف و نتیجه خود برسد.

توجه!!! در ابتدا که وارد تست های زمان دار می شوید ممکن است نتوانید هر تست را در تایم استاندارد خود حل کنید این موضوع کاملا طبیعی است پس نگران نباشید, ابتدا برای تست تایمی بیشتر از تایم استاندارد در نظر بگیرید سپس رفته رفته خود را به زمان استاندارد نزدیک بکنید.

زیست پایه 10 را به سبک حرف آخر بخوانید

روش مطالعه مختص به درس زیست به سبک حرف آخر:

نکته پایانی توجه به کلمات خاص و قید ها می باشد
یک شیوه ای که برای قید ها و این کلمات می توان به کار برد، ایجاد حافظه تصویری که اصول اصلی و راه و شیوه اصلی حرف آخر در پکیج های خود نیز می باشد، با استفاده از مداد رنگی و یا مارکر( اگر در جا های دیگر از مارکر استفاده نمی کنید) است این برای زمانی می باشد که منبع شما کتاب و جزوه ها می باشد، به شکلی که در ادامه به توضیح آن پرداخته ایم

جمله ها و عباراتی با بار معنایی مثبت مانند : بسیاری، اغلب و … با یک رنگ (مثلا سبز)

جمله ها و عبارات با بار معنایی منفی مانند : برخی، بعضی و … با یک رنگ (مثلا زرد)

جمله ها و عبارات مانند همه و همیشه را هم با رنگی دیگر (مثلا آبی)

بولد و نمایان کنید و به این ترتیب علاوه بر دقت روی این کلمات یک تصویر سازی ذهنی با رنگ ها هم برای شما ایجاد خواهد شد.

منبع : موسسه حرف آخر برترین و بهترین مرجع برای برنامه ریزی و همچنین مشاوره حرف آخر برای دانش آموزان و داوطلبان کنکوری به صورت رایگان و تهیه محصولات و پکیج های مطابق با به روز ترین ابزار های دنیا می باشد.برای اطلاعات بیشتر و تماس با رتبه برتری ها و مشاورین ارشد با شماره  09128929049  و 09128929049 تماس بگیرید، و با لیست قیمت محصولات حرف آخر آشنا شوید.

ارتباط مستقیم و 24 ساعته با مشاورین ارشد و رتبه برتری موسسه حرف آخر

سوالات متداول دانش آموزان و داوطلبان نظام جدید

من همیشه می ترسم که مطلبی که از زیست را که خوانده ام فراموش کنم،به همین دلیل فقط مرور می کنم و خیلی کم تست کار میکنم.چیکار کنم به نظرتون؟

حتما حتما تست کار کنید چون حل تست موجب تثبیت اطلاعات و مطالب خوانده شده می شود.

از کی شروع کنیم به تست زمان دار زدن برای زیست؟

هر گاه برای یک مبحث به اندازه مورد نیاز تست کار کردید تا جایی که مطمئن شدید مبحث کامل برای شما جا افتاده است آن زمان می توانید تست های جامع را کار کنید (منظور از تست های جامع تست هایی هست که بیشتر شامل سوالات سراسری و کنکور های آزمایشی معتبر می باشد) و زمان گیری هم داشته باشید

آیا پکیج آموزش زیست حرف آخر منبع تست هم دارد؟

بله همراه با پکیج منبع تست و جزوه هم ارائه داده شده است

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.