بهترین روش درس خواندن برای شب امتحان

موسسه حرف آخر

در این مطلب که توسط رتبه برتری های موسسه حرف آخر تهیه شده است مهارت‌های مدیریت زمان و نکات طلایی چگونگی درس خواندن در شب امتحان را یاد می گیرید.

نخستین گام

اگر جزو داوطلبانی هستید كه شب قبل از امتحان درس می‌خوانید بهتر است به ساعت فكر كنید نه به دقایق. فكر كنید چه مباحثی را می‌توانید در زمان کم یاد بگیرید.

بهترین روش مطالعه در شب امتحان

نكته‌های طلای برای خواندن و یادگیری مطالب مهم و کلیدی در شب امتحان از نگاه حرف آخر

1_ آرام باشید، ممكن است كمی مشکل باشد ولی كافی است یك نفس عمیق بكشید. تلاش كنید فکرتان را متمركز كنید. یك مكان خوب و ‌ریلکس برای درس خواندن پیدا كنید. تختخواب و مبل راحتی انتخاب خوبی برای مطالعه نیستند. دراز كشیدن روی تختخواب یا مبل راحتی به این معنا است كه شانس خود را برای موفقیت در آزمون فردا به خطر می‌اندازید.

2_ كتاب‌های درسی و نت برداری هایتان را باز كنید و از ابتدا شروع كنید روی چیز های كوچك چندان تمركز نكنید. به مباحث مهم و برجسته كه احتمال می‌دهید در آزمون فردا از آن‌ها سوال مطرح شود، تمركز كنید.

3_ اطلاعات مهم را در كاغذهای كوچك نوشته و با صدای بلند بخوانید. این فرآیند به مغز و قدرت یادگیری كمك زیادی خواهد کرد.

4_ فلش‌ كارت درست كنید. فلش كارت شیوه خوبی است تا خود را آزمایش کنید. فلش كارت كمك می‌كند تا اطلاعات را پردازش كنید. نکته های مهم را در فلش كارت‌ها مرتب نوشته و با صدای بلند مطالعه کنید.

5_ اطلاعات و نکته ها را در راه مدرسه در مغزتان مرور كنید. هیچ وقت قبل از شروع آزمون سراغ جزوه ها و كتاب‌های درسی نروید. این كار اشتباه است و اعتماد به نفس را کم می کند .

_6 سعی كنید مباحثی را كه می‌خوانید درك كنید. با این كار مشكلی برای به یاد آوردن آن‌ها سر جلسه امتحان نخواهید داشت. به خاطر داشته باشید فرار از دروس تلنبار شده به اسانی ممكن نیست. شاید تلنبار كردن برای یك درس چندان كار نادرستی نباشد اما این موضوع برای همه دروس بویژه دروس با حجم سنگین صدق نمی‌كند.

نکات طلای مطالعه شب امتحان از زبان رتبه برتری های حرف آخر

۲۰ توصیه‌ علمی و کاربردی برای بهتر درس خواندن دانش آموزان از نگاه حرف آخر

با فرا رسیدن فصل امتحانات و نزدیک شدن به کنکور، تعداد زیادی از دانش آموزان و دانش جویان آنچنان نگران تایم از دست رفته و نتیجه‌ی امتحاناتشان می‌شوند که به همه رسانه‌های در دسترسشان سر زده و همه راه‌ها را برای موفق شدن در این مسئله امتحان می‌کنند.

با این حال بسیاری از مطالب پشتوانه‌ی علمی ندارند و بیشتر راهکار‌هایی هستند که بعضی روانشناسان به صورت کلی برای این مبحث مطرح می‌کنند اما در این میان یک سری توصیه به خصوص به چشم می خورند که کارشناسان موفق شده‌اند با بررسی و آزمایش‌های زیاد به آنها دست یافته و داده‌هایی علمی و عملی درباره‌ی کاربردی بودن آنها وجود دارد،و پیشنهاد رتبه برتری های حرف آخر به دانش آموزان عملی کردن 20 راه کار زیر می باشد تا استرس امتحان و شب امتحان را از خود دور کنند.

این توصیه‌ها به ذلیل قطعیتی که دارند بی شک می‌توانند به تعداد زیادی از دانش آموزان و دانش‌جویان در جهت رسیدن به نتیجه مورد نظر در امتحانات کمک کنند. در این مقاله ۲۰ حقیقت و توصیه‌ علمی شده است که می توانند شما را در فصل امتحانات یاری دهند؛

۱. زمانی که خوابتان می‌آید، درس بخوانید؛

هنگامیکه که خوابتان می‌آید به جای آنکه کتاب غیر علمی در دست بگیرید، سعی کنید چند دقیقه به درس خواندن بپردازید. محققان کشف کرده‌اند که مغز در زمان خواب، حافظه را تقویت می‌کند و به همین علت احتمال دارد که همه مسائلی را که پیش از خواب به آنها فکر می‌کنید را بهتر به یاد آورید.

۲. در فواصل زمانی کوتاه مطالب را مرور کنید؛

یک شیوه یادگیری جدید به نام« تکرار با فاصله» وجود دارد که بر اساس آن باید اطلاعات را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کرده و آنها را طی یک تایم طولانی دوره کرد. این شیوه به شکل قطع بهتر جواب می‌دهد چرا که حفظ کردن یک مقاله‌ بلند به شکل کلی خیلی مشکل تر است از به ذهن سپردن تعداد زیادی مباحث کوتاه.

۳. از جزییات مطالب داستان بسازید؛

جزییاتی موجود در یک مبحث را به شکل یک داستان عجیب درآورید تا بتوانید با بازگو کردن آن در ذهنتان، تمامیشان را به یاد آورید.

۴. حرکت کنید؛

مطالعات زیادی نشان می‌دهد که مطالعه کردن در مکان‌های متنوع می‌تواند احتمال به یاد سپاری آنها را بالا می‌برد چرا که با هر تغییر مکان، ذهن مجبور می‌شود که در یک فضای جدید، مطالب را دوباره به یاد بسپارد.


۵. هر وقت خسته شدید مباحث درسی را عوض کنید؛

همه انرژی خود را صرف یک مطلب نکنید. در عوض سعی کنید مباحث مختلف زیادی در یک روز بخوانید. این تکنیک موجب می‌شود که استراتژی مناسبی در راستای حل مسائل و پاسخ دادن به سوالات در پیش بگیرید.


۶. از خودتان سوال بپرسید؛

سوال پرسیدن از خود می‌تواند بهترین گزینه برای مرور مطالب خوانده شده باشد. نگران نباشید و تلاش کنید در آرامش مباحث خوانده شده با یک سری سوال ساده دوره کنید.


۷. مطالب را روی کاغذ بنویسید؛

پژوهشگران باور دارند که ذهن در زمان نوشتن یک مطالب، آن را در محلی بسیار امنتر ذخیره می‌کند و به یاد آوردنش آسانتر می‌شود. سعی کنید همه‌ی نت برداری های مهم خود را دوباره بنویسید تا بتوانید همه آنها را به ذهن بسپارید.


۸. بلند بلند بخوانید؛

بلند بلند خواندن درس نیز می‌تواند به فرآیند یادگیری کمک کند چرا که شما یکبار مطلب را می‌خوانید و یک بار آن را می‌شنوید.

۹. قهوه و چای بنوشید؛

همه از تاثیر کافئین بر مطالعه خبر دارند اما باید مراقب بود که یادگیری و هوشیاری شما به  این نوع نوشیدنی‌ها وابسته نشود.

20 توصیه علمی برای مطالعه در دوران امتحانات و شب امتحان


۱۰. برای خودتان جایزه بگذارید؛

این جایزه می‌تواند یک شیرینی یا پیاده روی شبانه یا حتی ۵ دقیقه پرسه در شبکه‌ی اجتماعی محبوبتان باشد. اینکه بدانید پس از تمام شدن قسمتی از مطالعه‌ی شما، یک جایزه انتظارتان را می‌کشد، می‌تواند اشتیاقتان را برای به اتمام رساندنش بالا ببرد.


۱۱. با یک تیم درس بخوانید؛

بعضی افراد با قرار گرفتن در یک تیم می توانند بهترین عملکرد را داشته باشند و بهتر  مطالعه کنند. این افراد می‌توانند با عضو شدن یا تشکیل دادن یک گروه مطالعه این خصوصیت را دنبال کرده و شرایط بهتری برای مطالعه‌شان فراهم کنند.


۱۲. برنامه ریزی کنید؛

وقت گذاشتن برای برنامه ریزی به تنهایی مسئله مهمی به شمار می رود و این مسئله تنها به برنامه‌ ریزی اول هفته محدود نمی‌شود. اگر بتوانید برای هر ساعت از خود برنامه بگذارید و انجام آنها را در اولویت قرار دهید، قادر خواهید بود به دستاورد‌های بی شماری در درس خواندن دست بیابید.


۱۳. ذهن خود را آرام کنید؛

پیش از آنکه هر امتحانی را شروع کنید، به مدت ۳ دقیقه به دیوار زل بزنید. محققان باور دارند که مدیتیشن می‌تواند اضطراب را کم کرده و دقت افراد را افزایش دهد. حتی آرام بودن ساده هم می تواند تاثیرات خوبی بر فعالیت شما بگذارد.

۱۴. ورزش کنید؛

پژووهشگران ایمان دارند نیم ساعت ورزش هوازی روزانه می‌تواند سرعت پردازش مغز را بالا ببرد. پس با بهره گرفتن از مسئله می‌توانید هر روز به صورت همزمان باهوشتر و قویتر شوید.


۱۵. امگا ۳ بخورید؛

اسید چرب امگا ۳ که به عنوان یکی از مواد تقویت کننده‌ی ذهن معروف است، در ماهی‌ها، دانه های روغنی و روغن زیتون وجود دارد. علاوه بر این، به گفته محققان مصرف امگا ۳ و امگا ۶ می‌تواند استرس پیش از امتحان را از بین ببرد.


۱۶. به خود زنگ تفریح بدهید؛

دانشمندان اثبات کرده‌اند که زنگ تفریح دادن به خود و ترک کردن محل درس خواندن می‌تواند بهره‌وری و توانایی شما برای تمرکز را بالا ببرد.


۱۷. بیدار نمانید؛

محققان باور دارند که شب بیداری و درس خواندن شبانه نه تنها عالی نیست بلکه می‌تواند تاثیر منفی در عملکرد یک شخص بگذارد و موجب شود استرس بیشتری را تجربه کند. پس بهتر است در فصل امتحانات هر شب ۷ تا ۹ ساعت بخوابید تا تمامی زحماتتان بیهوده هدر نرود.

۱۸. اینترنت را قطع کنید؛

بهترین کار این است که در هنگام درس خواندن سراغ کامپیوتر نروید تا فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نتوانند تمرکزتان را از بین ببرند. اگر برای مطالعه به کامپیوتر شخصیتان احتیاج دارید می‌توانید از اپلیکیشن‌های به خصوصی بهره بگیرید تا بتوانید اینترنت را به مدت کوتاهی قطع کنید.


۱۹. از نرمش روزانه، یوگا، ماساژ یا صرفا طبیعت بهره ببرید؛

تحقیقات نشان می‌دهد که نرمش یا کشش عضلات می‌تواند بر انگیزه و انرژی افراد تاثیر شگرفی بگذارد. علاوه بر این، فعالیت‌های ذکر شده و حتی تنفس در طبیعت می‌تواند استرس ناشی از امتحان را به صفر برساند.


۲۰. بهترین توصیه علمی و روش درس خواندن را برای خود برگزینید؛

بعضی صبح‌ها بهتر درس می‌خوانند، بعضی دیگر شبها. بعضی در گروه توانمند ‌ترند و بعضی در تنهایی. به همین علت بهتر است که گزینه‌های موجود را به درستی امتحان کرده و بهترین راه را برای خود برگزینید.

منبع : موسسه حرف آخر برترین و بهترین مرجع برای برنامه ریزی و همچنین مشاوره حرف آخر برای دانش آموزان و داوطلبان کنکوری به صورت رایگان و تهیه محصولات و پکیج های مطابق با به روز ترین ابزار های دنیا می باشد.برای اطلاعات بیشتر و تماس با رتبه برتری ها و مشاورین ارشد با شماره  09128929049  و 09128929049 تماس بگیرید، و با لیست قیمت محصولات حرف آخر آشنا شوید.

ارتباط مستقیم و 24 ساعته با مشاورین ارشد و رتبه برتری موسسه حرف آخر

سوالات متداول دانش آموزان نظام جدید

من هر روز ساعت 10 از خواب بیدار میشم و شروع به درس می کنم.به نظرتون مشکلی داره؟

بهتر است سحر خیز باشید و صبح ها زود از خواب بیدار شوید چون انرژی بیشتر و تایم بیشتری برای مطالعه خواهید داشت.

من هر کاری می کنم نمی تونم صبح ها زود بیدار شم در عوض شب ها تا نصف شب بیدار میمونم.میشه یه راه کاری ارائه بدید؟

باید شب ها زود بخوابید و شبح ها سحرخیز باشید چون نصف شب زمان خوبی برای درس خواندن نیست و مغز ریکاوری لازم را ندارد.

من هنگام مطالعه خیلی کسل و خواب آلودم چیکار کنم؟

می توانید حین مطالعه از کافئین استفاده کنید.همیشه کنارتان شکلات باشد و هر بار تکه ای از ان را در دهانتان بگذارید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.