پنج سال پشت کنکور ماندن

موسسه حرف آخر

از سوالات رایج دانش موزان این است که آیا در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود قبول خواهند شد؟ این به یکی از مهمترین تشویش های داوطلبان تبدیل شده است و درک شرایط درسی موجب می شود که داوطلبان این سوال را بکنند که اگر قبول نشویم پشت کنکور بمانیم یا نه؟ که سوال خیلی خوب و سرنوشت سازی است. ولی باید در زمان خود پرسیده شود.

امروز در موسسه حرف آخر در این مطلب می خواهم پشت کنکور ماندن و مزیت ها و معایب ان را بررسی کنم و بگویم که پشت کنکور ماندن می تواند برای چه کسانی مفید و برای چه کسانی زیان آور باشد. کسی می تواند شما را در این زمینه به نحو احسنت یاری کند که تجربه آن را داشته باشد و از آنجا که خودم برای رسیدن به دندانپزشکی دو سال پشت کنکور ماندم می توانم بخوبی شما را راهنماییی می کنم. پس اگر این سوال ذهن شما را مشغول کرده است حتماً تا آخر مقاله همراه ما باشید.

 آیا پشت کنکور بمانیم یا خیر؟

این کی از مشکل ترین و سرنوشت ساز ترین سوال هایی است که یک دانش اموز می تواند از ما بپرسد. من در جواب نه می توانم بگویم بله و نه می توانم بگویم خیر زیرا پاسخ این سوال بستگی به شرایط هر دوطلب دارد. که باید خود داوطلب آن را قبول کند. الآن در نظر می گیریم که شما در رشته مورد علاقه خود قبول نشده اید و می خواهید تصمیم بگیرید که پشت کنکور بمانید یا به سراغ کار دیگری بروید.

اولین نکته این است که هیچگاه با حرف های دیگران تصمیم نگیرید چرا که اطرافیان شما با دیدگاه خود تصمیم می گیرند. نه بر اساس خصوصیات فردی شما پس نظری که انها می دهند نمی تواند زیاد کارساز باشد. من نمی گویم با هیچکس مشورت نکنید حتماً باید با مشاور و پدر و مادر مشورت کنید ولی بر اساس نظر آنها تصمیم بگیرید چون شما قرار است بر اساس رشته ای که انتخاب می کنید در دانشگاه تحصیل کنید و بر اساس آن بعد از تحصیل وارد بازار کار شوید نه دیگران. این شما هستید که اگربه رشته مورد علاقه خود نروید چند سال در دانشگاه مورد عذاب خواهی بود نه دیگران، در این زمینه مشاوره حرف آخر که متشکل از رتبه برتری ها و مشاوران ارشد و اساتید نخبه ساز و کار بلد در همه رشته ها اند با توجه به علایق شما به بهترین حالت ممکن شما را راهنمای می کنند.

پشت کنکور بمانم یا نه؟

چه طوری برای کنکور سال ۱۴۰۰ می توان پشت کنکور ماند و موفقیت را به دست آورد؟

هر چند که ما معتقديم پشت کنکور ماندن و در رقابتي تنگاتنگ با داوطلباني با انگيزه شرکت کردن، کاري خیلی دشوار است، اما در عمل مي‌بينيم که تعدادي از داوطلبان مي‌توانند از پسِ اين امر برآيند؛ افرادي که براي يک سال با يک برنامه‌ريزي دقيق درس می خوانند،و اگر در آزمون‌هاي آزمايشي رتبۀ خوبي به دست آورید ، نااميد نمي‌شوند؛ افرادي که در اين يک سال، سراغ تلفن همراه، کامپيوتر، تفريح با دوستان و گشت و گذارهاي بدون برنامه نمي‌روند، و اگر استراحت يا تفريحي نيز دارند، کاملاً حساب شده است. اين دسته از داوطلبان، درس خواندنشان ريتم درست و منظمي دارد؛ نه اينکه شهريور و مهر را «بکوب» درس بخوانند و بهمن ماه خسته و دلزده باشند و بعضي از روزها يا هفته‌ها نيز نيم نگاهي نيز به کتاب‌هاي درسي خود نيندازند.

اکثر اين داوطلبان، هنگامیکه سال چهارم بودند، با مشکلي روبرو شدند و رتبه‌شان، برخلاف انتظار والدين يا معلم هایشان، چهار رقمي شده است، و امسال با رفع مشکل مورد نظر، يا کنار آمدن و پذيرفتن آن، با همت بيشتري درس مي‌خوانند، و در آخر نيز رتبه‌اي بر طبق ميل خود کسب مي‌کنند. عده‌اي نيز شیوه درس خواندنشان اشتباه بوده است و اکنون با کسب تجربه‌اي يکساله، مي‌دانند که چگونه بايد درس بخوانند و نگاه دقيق‌تري به ضعف‌هاي علمي و ناتوانايي‌هاي خود دارند که در این حیطه حرف آخر می تواند بزرگترین نقش را برای موفقیت دانش آموز ایفا کند چون مهم ترین اصل در پشت کنکور ماندن منابع در دست دانش آموز می باشد.

اما اگر رو راست باشيم، احتمال اينکه داوطلبي به خاطر ضعف علمي، رتبۀ پنج رقمي يا شش رقمي آورده باشد و طي يک سال درس خواندن بتواند رتبه‌اي دو رقمي يا سه رقميرا به دست آورد، بسيار کم است.

پس بهتر است قبل از اينکه با اطمينان بگوييم امسال انتخاب رشته نمي‌کنم و خود را براي آزمون سراسري سال بعد آماده مي‌کنم، توانمندي‌هاي علمي و روحي خود را بسنجيم و به قول معروف، بي‌گدار به آب نزنيم که بهره‌اي از اين يک سال نخواهيم برد.

بعضی از مؤسسات به ظاهر آموزشي، با تبليغات عجيب و غريب خود، دانش آموزان را، با هر رتبه و سطح دانشي، به ماندن تشویق مي‌کنند. آنها مي‌گويند شما با هر سطح علمي، اگر سال بعد در کلاس‌هاي ما ثبت‌نام کنيد يا کتاب‌ها و سي‌دي‌هاي ما را بخريد، در دانشگاه و رشتۀ مورد نظر خود حتماً پذيرفته مي‌شويد، و در تاييد سخنشان نيز آمارهاي ضد و نقيضي را ارايه مي‌دهند که چيزي جز دروغ نيست.

ماندن برای پشت کنکور سال 1400 در کنار موسسه حرف آخر

معایب و مزایای ماندن برای پشت کنکور از نگاه حرف آخر

معایب؛

  • کم انرژی شدن و افت انگیزه. زیرا شما به مدرسه نمی روید و با دوستانتان معاشرت نمی کنید ممکن است دچار افت انگیزه شوید که موضوعی خطرناک است. بسیاری از داوطلبان از وسطای کار دیگر انرژی ادامه دادن را ندارند. اگر بخواهید دچار این مشکل نشوید باید چند مورد را در نظر بگیرید. اول اینکه دارای اراده قوی باشید و پر قدرت ادامه دهید. دوم اینکه بین تفریح و درس تعادل بر قرار کنید. شما نباید خود را از تفریحات محروم کنید. داشتن یک تفریح در آخر هفته می تواند به شما در یادگیری کمک کند. سوم اینکه داشتن مشاوری که با آن انرژی می گیرید. هنگام افت انرژی می تواند برای تان مفید باشد
  • فشار اطرافیان و خانواده: از مهمترین مشکلات حرف ها و تیکه هایی است که بیشتر به شکل غیر عمد زده می شود که باعث آشفته شده داوطلب می شود مانند ای کاش انتخاب رشته می کردی و به دانشگاه می رفتی یا اینکه ممکن است قبول نشوی. که باید با اراده خودتان جلوی آن حرفها بایستید و به کارتان ادامه دهید و مطمئن باشید با عملتان جواب همه آنها را خواهید داد.
  • تصور داشتن تایم زیاد: که از مزیت های پشت کنکور است ممکن است موجب سهل انگاری شما شود و درس خواندن را به روزهای بعد موکول کنید که از تله های بزرگ پشت کنکور ماندن است که باید به آن توجه زیادی داشته باشید.به همین علت است که حرف آخر در کنار خرید محصولات خود تا پایان دوره پشت کنکور و رسیدن روز موعود به کمک مشاورین ارشد و رتبه برتری خود شما را از چنین دام های محافظت می کند و از کشیدن شما به جاده خاکی جلو گیری می کند.

مزایا؛

  • داشتن تایم اضافی: هنگامیکه پشت کنکور هستید مدرسه نمی روید . تایمی که در مدرسه بودید می تواند به تایم مطالعه برای شما تبدیل شود که یکی از علت های پشت کنکور ماندن دانش آموزان می باشد. خیلی از بجه ها به علت حجم سنگین مطالب و کم داشتن تایم ازاد برای مطالعه نمی توانند فرصت کافی برای درس خواندن داشته باشند و این تایم مناسبی است که زمان بیشتری را برای مطالعه خود بگذارند.
  • آشناییت کلی با مطالب: شما در سال قبل حتما مطالعاتی را داشتید و می تواند به نفعتان باشد زیرا همیشه درس خواندن برای بار اول سخت است و شما می توانید در این سال به مرور درس ها بپردازید و تسلطتان بر آن ها را افزایش دهید.
  • از خطاهای خود درس گرفته اید و با مسیر خود در کنکور اشنایی پیدا کرده اید. و شما دیگر نباید مشکلاتی که منجر شد در سال قبل از کنکور باز بمانید را تکرار کنید. سعی کنید یک لیستی از اشتباهاتی که در سال اخیر انجام دادید تهیه و بر روی آن تمرکز کنید.
معایب و مزایای ماندن برای پشت کنکور سال 1400

نکات مهم و کلیدی از نگاه حرف آخر برای دانش آموزانی که می خواهند برای کنکور 1400 پشت کنکور بمانند: 

1- خودت رو بخاطر سال اول کنکور و این حرفا دیگه سرزنش نکن،مهم از اینجا به بعدشه پس به خودت باور داشته باش.

2- انتظارات اطرافیان ازتون بیشتر میشه و تو بعضی جاها به علت درک نامناسب شما امکانش هست که بهتون تیکه بندازن و به قول معروف باید پوست کلفت باشید که این حرفا روتون تاثیر نگذاره.

3- سعی کن تو برنامه ریزیت یه ویرایش حسابی داشته باشی و اشتباهات سال اول کنکور رو دیگه تکرار نکنی.

4- خستگی و دلسردی نسبت و یا افکار عجیب و غریب میاد سراغتون که باید خیلی روحیه قوی و جنگنده ای داشته باشید.

5- از همون مرداد ماه دوباره شروع کن به درس خوندن و تلاش کن حمایت خونواده رو هم بدست بیاری.

6- تلاشت رو چند برابر کن و مدام به خودت انگیزه  و روحیه بده در این راه پر فراز ونشیب،هیچوقت خسته نشو یادت نره که بخاطر چی پشت کنکوری هستی.

7- روی نقاط ضعفت و اشکالات درسی خیلی جدی کار کن.

8- اینم یادتون نره همواره دنبال علاقه تون باشید حالا هر رشته ای باشه ،مهم نیست که بقیه چی میگن ،مهم اینه که شما تصمیم گرفتید آدم موفقی بشید.

منبع : موسسه حرف آخر برترین و بهترین مرجع برای برنامه ریزی و همچنین مشاوره حرف آخر برای دانش آموزان و داوطلبان کنکوری به صورت رایگان و تهیه محصولات و پکیج های مطابق با به روز ترین ابزار های دنیا می باشد.برای اطلاعات بیشتر و تماس با رتبه برتری ها و مشاورین ارشد با شماره  09128929049  و 09128929049 تماس بگیرید، و با لیست قیمت محصولات حرف آخر آشنا شوید.

ارتباط مستقیم و 24 ساعته با مشاورین ارشد و رتبه برتری موسسه حرف آخر

سوالات متداول دانش آموزان نظام جدید

من امسال کنکور دادم ولی نتیجه ی خوبی نگرفتم و می خوام پشت کنکور بمونم ولی می ترسم نتیجه نگیرم.چیکار کنم؟

اگه اعتماد به نفس داشته باشید و با ارده ی راسخ ادامه دهید مطمئنا موفق خواهید شد.

می خوام پشت کنکور بمونم به نظرتون از مهر ماه شروع کنم یا بلافاصله بعد از کنکور؟

یکی دو هتفه ای بعد از کنکور به خودتان استراحت بدید و بعد با روزی 6 ساعت شروع کنید.

در دوران پشت کنکور روزی چند ساعت درس بخوانیم؟

شرایط هر کسی متفاوت است ولی بطو معمول از رزی 12 ساعت کمتر درس نخوانید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.